Stát konečně poskytne dotace i na zateplení domu svépomocí

Stát konečně poskytne dotace i na zateplení domu svépomocí


Co Čech, to kutil. Toto rčení sice přece jen v poslední době platí o něco méně, ale řada rodin si stále téměř veškeré rekonstrukce a stavební úpravy rodinného domu realizuje svépomoci.

Pro tyto lidi byly až doposud dotace z programu Zelená úsporám nedostupné. Sáhnout si na dotace v souvislosti se zateplením bylo možné pouze v případě, kdy jste si na tyto práce najali specializovanou firmu, která měla oprávnění v rámci programu tyto rekonstrukce realizovat. Od letošního října je všechno konečně jinak.

Dotační pravidla na zateplení rodinných domů se mění

Nedostatek stavebních firem na trhu je jedním z důvodů, proč se pravidla mění. Ale ne jediným. Ministr životního prostředí Richard Brabec se v médiích vyjádřil, že dalším z důvodu je zkvalitnit rekonstrukce u lidí, kteří by svépomoci zateplovali tak či tak. Takto díky dotacím použijí kvalitnější materiály, certifikované postupy a nebudou šetřit například na tloušťce izolace.

Dotace Nová zelená úsporám (NZU) dokáže pomoci ušetřit až 50 % nákladů na zateplení, výměnu oken a dveří v maximální výši 550 000 Kč. Samozřejmě domácí kutil nemůže počítat s tím, že mu stát uhradí jeho práci na rekonstrukci. Z dotace lze pořídit materiál, uhradit zapůjčení potřebného nářadí nebo odborně-technický dozor a poradenství.

Využít lze i kotlíkovou dotaci

V rámci aktuálních dotací lze využít i tzv. kotlíkovou dotaci. Pořád platí, že čím lépe zateplíte, tím větší dotaci můžete získat i na změnu zdroje vytápění z neekologického starého, na nový ekologický. Rozhodnete-li se nahradit váš starý kotel na tuhá paliva tepelným čerpadlem, můžete získat až 85 % tzv. uznatelných nákladů do výše 150 000 Kč, tedy až 127 500 Kč. Nevýhodou je obrovský zájem o kotlíkové dotace a předpokládá se, že se jako dříve i nyní velice rychle vyčerpají. Kotlíkové dotace si navíc řídí samostatně jednotlivé kraje a mohou se od sebe lišit.

Zajímá vás, jak ušetřit za energie? Potřebujete poradit se zateplením domu, dotacemi nebo třeba s volbou vhodného vytápění? Na webu E.ON Rádce najdete mnoho praktických tipů a triků pro úspory elektřiny a plynu v domácnosti a můžete si zde snadno  domluvit osobní, telefonickou či emailovou konzultaci s energetickým poradcem.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.