Jak vybrat byt k pronájmu v Opavě – 4 zásadní rady

Jak vybrat byt k pronájmu v Opavě – 4 zásadní rady


Spolu se začátkem podzimního semestru se objevuje velké množství studentů potřebujících ubytování, a proto vám přinášíme několik rad, jak vybrat byt k pronájmu v Opavě co nejsnáze. Nápor několika tisíc studentů pak stíží vyhledávání bydlení nejen pro samotné studenty, ale i pro kohokoliv jiného. Z toho důvodu vám přinášíme tipy, jak efektivně sehnat co nejlepší bydlení. Přečtěte si, jak toho můžete dosáhnout.

Jak vybrat byt k pronájmu v Opavě a důležitá kritéria

· Cena

· Velikost

· Lokace

· Prohlídka

Jak vybrat byt k pronájmu v Opavě – 4 zásadní rady

1. Rozmyslete si rozpočet

Každý je ochotný za pronájem bytu zaplatit různé částky a je logické, že student bude mít naprosto odlišný rozpočet od pracujícího člověka. I přesto je ale důležité se dobře rozhodnout, kolik právě vy chcete za byt měsíčně platit. Dohodněte se se svým spolubydlícím nebo partnerem/ partnerkou, co je pro vás ideální rozpočet. Nezapomeňte poté přičíst vratnou zálohu a provizi realitní kanceláři. Každá z těchto částek bývá ve výši jednoho měsíčního nájmu. Vzhledem k tomu, jaké jsou v Opavě průměrné ceny za pronájem, očekávejte součet těchto dvou výdajů mezi dvanácti až dvaceti tisíci korun.

2. Zvažte vhodnou velikost bytu

Zamyslete se nad tím, kolik životního prostoru budete potřebovat. Ideální je zkonzultovat to se svým partnerem, či spolubydlícím, a následně si stanovte kritérium, podle kterého budete hledat velikost bytu. Pokud hledáte byt pro celou rodinu, je důležitější se soustředit na počet pokojů tak, aby měl každý člen rodiny pohodlný prostor pro samostatné fungování. Dále zvažte, zdali je lepší více menších pokojů, nebo naopak menší množství velkých místností, vše v návaznosti na výše zmíněné. Pokud hledáte studentský byt, soustřeďte se naopak na to, zdali chcete bydlet sami, nebo s více lidmi. A stejně jako v případě rodiny posuďte, zdali chcete sdílet pokoj s jiným spolubydlícím, nebo naopak preferujete soukromí alespoň v rámci jedné místnosti.

3. Zvolte si vhodnou lokaci

Je důležité nepodcenit vhodnou lokaci. Pokud chcete najít byt za výhodnou cenu, jsou Kateřinky jednoznačně nejlepší lokací. Na druhou stranu, pokud studujete, může pro vás být vhodnější lokace poblíž Slezské Univerzity, kde budete mít klid na studium, a zároveň budete blízko školy, abyste se tak mohli v případě potřeby dostat rychle do školy na přednášku nebo jenom do knihovny.

4. Začněte efektivně hledat

Jakmile si ujasníte své potřeby a budete vědět, jaký typ bytu vám bude vyhovovat, začněte hledat. Tento proces je ze všech nejdůležitější, protože je to o času a o tom, jak na pronajímatele zapůsobíte. Dle statistik je více než polovina bytů pronajata prvnímu uchazeči. Z toho vyplývá, že je důležité pravidelně sledovat nabídku bytů k pronájmu, protože už jen to vám dá výhodu nad ostatními, kteří tak nedělají. Nadále je podstatné, jaký zanecháte první dojem při prohlídce bytu. Snažte se proto myslet na všechny otázky, které by vám majitel bytu mohl položit a zkuste na ně mít uspokojující odpovědi. Zcela jistě tím pronajímatele zaujmete.

Opava je díky přítomnosti Slezské Univerzity, která pravidelně otevírá nové obory, velmi žádaným městem, ve srovnání s okresními městy podobné velikosti, co se hledání pronájmu týče. Tisíce studentů, kteří nechtějí dojíždět z okolí, pak obsadí byty v Opavě vcelku rychle a hledání ideálního bytu je tím pádem o něco složitější. Situaci by částečně mohlo zlepšit plánovaná výstavba nových bytů, která by v následujících letech mohla začít. Tento článek by vám měl pomoci při přemýšlení nad vhodným pronájmem a postavit vás tak do výhodnější pozice oproti lidem, kteří neví, co hledají.

Máte nějaké další rady, jak si najít pronájem v Opavě? Dejte nám vědět do komentářů!

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.