Tip na podzimní prodloužený víkend? Výlet do Českého krasu dobije baterky!

Tip na podzimní prodloužený víkend? Výlet do Českého krasu dobije baterky!
Tip na podzimní prodloužený víkend? Výlet do Českého krasu dobije baterky!

Podzimní prázdniny nebo prodloužený víkend u příležitosti státního svátku jsou ideální příležitosti vyrazit z města. Listy se zbarvují do mnoha barev, příroda se pomalu chystá na zimní spánek. Slunečné dny ještě nabízejí možnost trávit čas venku procházkami nebo výšlapy. A kam vyrazit? Rozhodně do malebného Českého krasu, kterému vévodí slovutný hrad Karlštejn. Čerstvý podzimní vzduch vyčistí hlavu i plíce, k tomu aktivní odpočinek dodá tělu energii nejen pro boj s virózami. Jaké zážitky se v chráněné krajinné oblasti nabízejí?

Krasové kaňony s panenskými lesy

Do Grand Canyonu? Skoro! Lom Velká Amerika v mnohém věhlasnou americkou přírodní rezervaci připomíná, ale nachází se jen pár kilometrů za branami Prahy. Chráněná krajinná oblast Český kras se rozprostírá od Radotína po Beroun, přičemž nejznámějším místem je jistě hrad Karlštejn, kam míří kroky tuzemských a zahraničních turistů, ale oblast je populární též pro panenskou přírodu, vápencové lomy a krasové kaňony. Zajímavý výlet může odstartovat v obci Mořina.

Pohled na lom i památník politických vězňů

Celá trasa měří necelé tři kilometry a zvládnou ji i děti, protože terén není náročný. Z Mořiny se obchází židovský hřbitov a pokračuje se k vyhlídce na lom Velká Amerika. Naučná stezka je vybavena jedenácti informačními panely, které seznamují turisty s geologickými zajímavostmi nebo se zimovišti vzácných netopýrů, kteří se ukrývají v opuštěných štolách. Součástí je též pietní místo, které odkazuje na dobu komunismu, kdy v lomech pracovali političtí vězni, což připomíná i lomařský vozík. Po výšlapu už je čas na ubytování v hotelu Karlštejn, který nabízí dvoulůžkové nebo rodinné pokoje.

Tip na podzimní prodloužený víkend? Výlet do Českého krasu dobije baterky!

Za Karlem IV.

Jak bylo zmíněno, Českému krasu vévodí hrad Karlštejn, a byla by velká chyba jej nenavštívit. Po skončení hlavní turistické sezóny je areál hradu klidnější, k tomu se mohou vstupenky na prohlídkové okruhy zakoupit online bez čekání ve frontě u pokladny. Návštěva zahrnuje nahlédnutí do soukromých a reprezentačních prostor císaře Karla IV., v nabídce je současně mimořádný okruh s netradiční prohlídkou kaple ve večerní době, což jistě potěší všechny milovníky historie i tajemna.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..