Tipy na ochranu dřeva proti škůdcům

Tipy na ochranu dřeva proti škůdcům
Tipy na ochranu dřeva proti škůdcům

O škůdcích dřeva se mnohdy dozvíme až ve chvíli, kdy způsobí fatální škody na trámech. Pro mnohé nepředstavuje nepřekonatelnou překážku ani zdivo či omítka. Proto je na místě dřevo chránit – a jakmile vypátráme přítomnost dřevokazného hmyzu nebo dřevomorky, musíme promptně reagovat.

Ochranou dřeva prodloužíme jeho životnost

Ochrana dřeva by měla být prioritou pro každého, kdo nechce riskovat, že se do materiálu pustí škůdci. Mezi nejrizikovější místa patří především střešní konstrukce, které jsou často cílem tesaříka krovového. Za pozornost však stojí také dražší dřevěný nábytek, na němž si mohou pochutnat červotoči. Jedině systematická ochrana zajistí prevenci napadení a prodlouží životnost dřevěných prvků.

Dřevokazný hmyz však není jedinou hrozbou, v interiéru se mohou objevit také plísně a hniloba. Vlhké dřevo je navíc lákadlem pro červotoče i dřevomorku – jedou dřevokaznou houbu, která se rychle šíří a dokáže zničit i podlahy a trámy.

S vlhkostí se dá bojovat pomocí pravidelných nátěrů, speciálními chemickými přípravky a samozřejmě i vizuální kontrolou. Pokud dojde např. k zatékání poškozenou střechou, je důležité průniku vody co nejrychleji zamezit.

Udržujte vlhkost dřeva na minimu

Chcete-li, aby si dřevěné interiérové prvky udržely dlouhou životnost, udržuje jejich vlhkost na optimálních 20 %. Mezi základní opatření, která vedou ke snížení vzdušné vlhkosti, patří pravidelné větrání, omezení počtu pokojových rostlin či sušení prádla mimo obytný prostor. Pokud se vám přirozenými způsoby míru vlhkosti snížit nedaří, neváhejte s pořízením odvlhčovače.

Tipy na ochranu dřeva proti škůdcům

Objevili jste dřevokazný hmyz? Volejte profesionály

Navzdory důsledné prevenci se vždy může stát, že v domácnosti některý ze škůdců dřeva přeci jen objeví. Tím spíš, když se na dodržování základních opatření příliš nehledí. V každém případě je důležité rychle zakročit a dřevokazný hmyz zlikvidovat. Mezi nejefektivnější způsoby likvidace patří fumigace (plynování), ošetření mikrovlnami a injektáž chemické impregnace. Pamatujte, že čím dříve kontaktujete odborníky, tím větší šanci na záchranu dřeva máte.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..