Transplantace vlasů: s čím počítat a kolik vás to bude stát

Transplantace vlasů: s čím počítat a kolik vás to bude stát
Transplantace vlasů: s čím počítat a kolik vás to bude stát

Jedinou možností, jak se zbavit pleši nadobro, je transplantace vlasů. Vypadávání vlasů je běžnou součástí lidského života. Během něj z jednoho folikulu vyroste až dvanáct vlasů a je tedy přirozené, že sem tam jich na polštáři či v umyvadle pár najdete. Genetika je ale u zejména u mužů neúprosná: v průběhu let vlasy nenávratně ztrácejí, tvoří se jim kouty a lysiny.

Transplantace vlasů jako trvalé řešení

S padáním vlasů padá i sebevědomí a ne každý má obličej na to, aby si hlavu oholil úplně. S řídnoucí kšticí se dá bojovat střihem, účesem, v případě větších lysin pak i parukami nebo příčesky a ve finále kšiltovkou či jinou pokrývkou hlavy. Nic ovšem nepůsobí tak přirozeně, jako když vám vlasy skutečně rostou. A právě to je největší výhoda jejich transplantace.

Jak transplantace probíhá?

Jako u všech ostatních kosmetických zákroků je první na řadě konzultace s lékařem, který usoudí, zda je člověk ke transplantaci způsobilý. V případě, že důvodem vypadávání vlasů je vážné onemocnění, bude ansplantace bohužel zbytečná.

Metoda FUE

Nejběžnějším způsobem nastřelení vlasů je metoda FUE (follicular unit extraction), která spočívá v odebírání vlasových štěpů z temena hlavy a jejich následné redistribuci na holé místo. Nejedná se o transplantaci v pravém slova smyslu: dárcem vlasů je totiž klient sám. Štěpy jsou mikroskopické a nedosahují ani velikosti jednoho milimetru; k obavám z viditelných jizev tedy není důvod. Zákrok trvá v závislosti na počtu štěpů něco mezi pěti až osmi hodinami a nastřelit jde až tři tisíce vlasů.

Výsledky nečekejte hned

Metoda FUE je nejšetrnějším řešením transplantace vlasů, mikroskopické jizvy po štěpech se hojí velmi rychle. Během prvního týdne je však třeba zabránit jakémukoli poškození. Vlasy by se neměly mýt, ani nijak upravovat a po patnácti dnech už budou viditelné v místech, kde bývala pleš. Všechny nastřelené vlasy ovšem během prvních čtyř týdnů vypadají, aby pak z přenesených folikulů mohly vyrůst nové a silné.

Zahustit?

Úspěšnost zákroku se blíží k procentuálnímu maximu, nicméně ani tři tisíce přenesených vlasů nemusí k zakrytí pleši stoprocentně stačit. Zejména pokud mají obsáhnout velkou část hlavy. Transplantace se dá ovšem podstoupit opakovaně a do roka od prvního zákroku se klient může rozhodnout, zda si přeje nový porost na hlavě ještě zahustit. Na kouty nebo třeba kolečko by však jeden zákrok měl stačit.

Transplantace pro ženy

Devadesát osm procent lidí, kteří si nechají nastřelit vlasy, jsou muži. Ovšem zákrok jako takový se pouze na mužskou populaci neomezuje. S řídnoucími vlasy se i třeba vlivem stresu potýkají ženy, plastiku vlasů si pak mohou například udělat ženy třeba po úrazu. Transplantovat jde i obočí, v případě mužů pak i třeba vousy.

Kolik mě nové vlasy budou stát?

Ceny se na klinikách liší na základě metody, technologie a počtu štěpů. Samozřejmě platí, že čím více vlasů, tím více peněz to bude stát. Připravte se, že ceny se pohybují v řádu desítek až stovek tisíc korun.

Jaký máte vy názor na transplantaci vlasů? Myslíte si, že je to stejný kosmetický zákrok, jako když si žena nechá zvětšit prsa, nebo se vám jeví jako zbytečná a muž by měl s vypadáváním vlasů prostě smířit? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..