Vývoj programů na technické kreslení: dnes už to není jen AutoCAD…

Vývoj programů na technické kreslení: dnes už to není jen AutoCAD…

Někdejší monopol pro program AutoCAD postupně upadá nejvíce z důvodu zrušení trvalé licence. Což otevírá dveře dalším. Jak vypadá výběr programů na technické kreslení dnes?

AutoCAD-em to všechno začalo

AutoCAD je jedním z nejstarších a zároveň nejpoužívanějších CAD programů. Jeho největší výhodou jsou všestrannost a kompatibilita s jinými programy stejného typu. Avšak na stáhnutí zdarma ho nehledejte. Stejně tak už ne ani pro trvalou licenci. V rámci ročního nájmu získáte přístup k vícero produktům tohoto softwaru. Můžete používat například program na tvorbu součástek (AutoCAD mechanical), pro elektro oblast (AutoCAD Electrical), či architekturu (AutoCAD Architecture). Zainteresovaní ví, že AutoCAD se dělí na tzv. Velký AutoCAD a jeho malého bratra – AutoCAD LT. Jde v podstatě o light verzi ideální pro jednotlivce a malé podniky.

AutoCAD alternativy alebo následovníci?

Pokud hledáte free 2D CAD programy, k dispozici jsou například LibreCAD, který vám poslouží na tvorbu základního technického výkresu. Najdete v něm funkce placených softwarů. Můžete ho dokonce mít v českém nebo slovenském jazyce. Druhou možností je DraftSight – ten ocení nejvíc ve školském prostředí. Vyšší verze jsou vhodné také pro specializace, menší či větší společnosti. Tento ale získáte free jen na měsíc a potom už je na vás, jestli u něj zůstanete, nebo se porozhlédnete po jiném.

GStar CAD programy

Chcete kvalitní CAD software za skvělou cenu? Od roku 2001 je na trhu GstarCAD – cenově dostupná alternativa AutoCADu. Navíc je tento program na technické kreslení vyvíjen tak, aby se co nejvíce podobal AutoCADu (způsob ovládání, syntax, rozložení prvků, vzhled dialogových oken). Cílem je, aby uživatel neregistroval rozdíly mezi programy při přechodu z jednoho na druhý. Šetří se tak čas i finance. Také si ho můžete vyzkoušet na měsíc zdarma a následně se rozhodnout pro trvalou licenci.

Možností je několik: Pokud hledáte výhodnou alternativu za Velký AutoCAD, je tu pro vás GStarCAD Professional. Pokud vám někdy stačil AutoCAD LT, vsaďte na GStarCAD Standard. No a pokud jste profesiálně více vyhraněni, můžete si vybrat programy na technické kreslení speciálně pro architekty, strojaře, mechaniky, atd.

3D alternativy

Pokud vám nestačí 2D CAD programy, můžete sáhnout po softwarech na navrhování 3D modelů. Nejznámější z nich je SketchUp, který si můžete stáhnout a používat zdarma.

Pokud budete vyhledávat na Google, určitě narazíte na italský software ProgeCAD. Program umožňuje primárně tvorbu 2D projektů, ale umožňuje také základní práci ve 3D prostředí. Oceníte skutečnost, že si v něm budete umět otevřít dwg nebo dxf soubory vytvořené v programu AutoCAD.

A do třetice vzpomeneme ještě software ZwCAD. jeho největší výhodou podle uživatelů byla podoba s AutoCADem a zoomování po dobu 3D Orbit režimů.

Jak vidíte, výběr je bohatý. Záleží na tom, co hledáte a požadujete od programu. Podobnost s AutoCAD, cenovou výhodnost, trvalou licenci, základní nebo rozšířený program?

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..