Jak uchovat vánoční cukroví?

Jak uchovat vánoční cukroví?

Jak uchovat vánoční cukroví?

Příprava a pečení vánočního cukroví je nedílnou součástí každých vánoc. Pokud chystáte cukroví do zásoby nebo vám pak nějaké zbývá i po skončení vánočních svátků, mějte na paměti, že ho musíte správně skladovat. Jestliže budou jeho podmínky pro skladování nevyhovující, stane se, že ho musíte vyhodit dříve, než je nutné.

Teplotní podmínky

Dobré je, když si budete pamatovat, že každá dobrota, kterou upečete, musí být skladování při teplotě 4 až 5°C. Nikdy by neměla klesnout pod bod mrazu.

V čem cukroví skladovat?

Nejlepší jsou samozřejmě papírové krabice, a to hlavně pokud jde o slepované cukroví. Dále pak jsou velmi oblíbené plechové dózy a plastové boxy či misky, které mají uzavíratelné víko. U plastových a plechových dóz je dobré vnitřní prostor vyložit pečícím papírem či alobalem. Pro perníčky jsou ideální keramické nádoby. Sněhovému pečivu nejvíce vyhovují kartonové krabice, plechové dózy či papírové sáčky.

Jak a kde cukroví skladovat?

Tím nejvhodnějším místem je sklep nebo sklep, a také tmavá místa. Pro správné skladování je nejdůležitější stálá teplota a také chlad. Naprosto nevyhovující je umístění cukroví do venkovních prostor jako je třeba balkon, kde s ohledem na teplotní změny cukroví může zmrznout, poté zase povolit a tak stále dokola. Nejen, že se změní jeho chuť, ale dojde ke znehodnocení kvality cukroví. Pokud ho necháte na balkoně jen velmi krátce, cukroví to neublíží, ale dlouhodoběji to rozhodně nezkoušejte.


  • perníkové a linecké těsto potřebuje vyšší vlhkost, aby si zachovaly svou vláčnost.
  • krémové cukroví je možné uložit v lednici, pokud jej pečlivě zabalíte
  • nepečené cukroví se musí spotřebovat co nejdříve, zabalte ho do alobalu a uložte do chladničky.
  • dbejte na to, aby se jednotlivé vůně zejména aromatických druhů cukroví nepromísily s dalšími druhy cukroví.
  • perníčky můžete zlehka postříkat vodou či rumem předtím, než je uložíte do keramické misky, zakrýt alobalem a klid i nádobu uzavřít poklicí.
  • perníčky se můžou skladovat v kartonové krabici, do níž přidáte rozkrojený chléb či přepůlené jablko, to zajistí, že budou perníčky měkčí (samozřejmě to funguje i u jiných druhů cukroví). Hlavně musíte chléb i jablko pravidelně vyměňovat, jinak může zplesnivět a tím uškodit i cukroví.

Jaké druhy cukroví můžete zamrazit?

Do mrazáku lze uložit jen takové druhy, jež mají minimální obsah tuku. Pokud zamrazíte tučnější cukroví, může v něm obsažený tuk žluknout. Předtím, než do plastové dózy vložíte cukroví, vyložte jí alobalem a teprve potom tam dejte cukroví. Cukroví by mělo být v mrazáku, kde je teplota nižší než -18°C. Snažte se jej spotřebovat během šesti měsíců.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..