Vánoční osvětlení – jak se v něm vyznat?

Vánoční osvětlení - jak se v něm vyznat?
Vánoční osvětlení – jak se v něm vyznat?

Nezdá se vám, že se s vánočním osvětlením roztrhl pytel?

Víte, jak správně koupit LED rampouchy nebo světelný kabel?

Poznáte, které osvětlení je vhodnější na parapet a jaké do bytu?

Nechte se inspirovat v našem článku.

Vánoční osvětlení - jak se v něm vyznat?

Dávno už neplatí, že je vánoční osvětlení nebezpečné, protože LED světelné řetězy, kabely a další dekorace jsou v dnešní době spolehlivé a bezpečné. Existuje dokonce systém diLED, který patří ke speciálnímu typu LED osvětlení. Jeho největší výhodou je, že ho můžete různě propojovat a tím tvořit úchvatné světelné variace i komplexní systémy osvětlení, které ozdobí třeba celou budovu.

Co všechno budete zdobit?

Nejdříve popřemýšlejte, kde všude chcete osvětlení použít. Hodláte ozdobit dům jen uvnitř, nebo se rozšoupnete a vyzdobíte ho i z venku? Mějte na paměti, že na venkovní vánoční osvětlení existují přísnější nároky, protože musí být odolné proti vodě, větru, nárazům, prachu i změně teplot.

Vánoční osvětlení - jak se v něm vyznat?

Bezpečnostní parametry jsou označovány IP – Ingeress protection, což je stupeň krytí. IP kód určuje, jak je osvětlení odolné vůči vniknutí cizích předmětů, což je třeba prach nebo kapalin (voda atd.).

Hodnoty IP

Minimální hodnota IP u osvětlení k venkovnímu použití je třída IP43. Čím je číslo vyšší, tím je ochrana lepší. Maximální ochrana se označuje jako IP68. Výrobek, který má 100% těsnost vůči prachu má označení 6, číslo 8 znamená vodotěsnou izolaci, která umožňuje i ponoření ve vodě.

Pro vánoční osvětlení stačí i hodnota 3 (IP43), což je odolnost před deštěm a kropením. Chcete-li úplnou jistotu, pak zvolte IP44, tzn. ochrana proti vodě stříkající ve všech směrech.

Jakou vybrat barvu kabelu?

Záleží to sice čistě na vás, ale přesto není na škodu, když to zmíníme.

  • Pro tmavé pozadí je vhodná černá barva kabelu.
  • Na stromeček patří jednoznačně zelený kabel, pokud samozřejmě nemáte vánoční strom postříkaný bílým sněhem.
  • Pro světlé povrchy volte bílou barvu kabelu.
  • Co se týká transparentního kabelu, tam jsou dobré světlé povrchy, tam bude méně rušivým elementem. Na tmavé povrchy se moc nehodí, i když, pokud vás to neruší, nic vám v jeho použití nebrání.

Jak osvětlení připevnit?

LED světelné rampouchy na oknech můžete připevnit pomocí nalepovacích háčků nebo lepicí páskou, případně kombinovat obě varianty. Toto je nejpoužívanější druh upevnění a funguje uvnitř i venku. V různých případech, když je to třeba dřevěná chata, kterou zdobíte, lze použít i natloukací háčky, ty vydrží ve zdi nebo v rámu okna i několik let.

Vánoční osvětlení - jak se v něm vyznat?

Pokud zdobíte balkon tak je skvělý světelný LED řetěz, který jen omotáte kolem mříží nebo madla na balkoně a na každém konci pro jistotu připevníte páskou. Když použijete světelný déšť, tak ho stačí k zábradlí jen přiložit a pomocí vázacího drátu nebo svazovacích pásek na několika místech připevnit.

Pro střechu domu a další místa, kde jsou hrany, jsou vhodné SS svorky na hromosvody, ty umožňují připevnění vánočních LED rampouchů třeba podél střešních svodů. Dobré je také ocelové lanko, které napnete a světelný LED řetěz k němu přivážete nebo ho můžete kolem lanka namotat. Vázání je dobré každých 10 cm.

 Vánoční osvětlení - jak se v něm vyznat?

Vánoční osvětlení na Renegad.cz

Všechny varianty vánočního osvětlení můžete pořídit v mnoha barevných provedeních a samozřejmě musíte rozlišovat použití venku nebo uvnitř. I když je pravda, že spousta druhů osvětlení jsou univerzální, tedy vhodné do interiéru i exteriéru.

LED osvětlení vládne trhu s vánočním osvětlením dlouhou dobu a upřímně nic nesvítí tak krásně jako právě LED diody. Stačí si jen vybrat to pravé!

Vánoční osvětlení - jak se v něm vyznat?

LED světelný řetěz (případně diLED)

LED světelné řetězy jsou nejoblíbenějším osvětlením pro vánoční stromečky a to jak ten tradiční, který si většina z nás dává do obývacího pokoje, tak pro venkovní, který vykouzlí pravé vánoce i na vaší zahradě.

Světelný kabel

V posledních letech si získali velkou oblibu díky jejich eleganci a velké svítivosti. Jsou ideální, pokud chcete ukojit svou fantazii pro vytváření různých motivů. Můžete jimi lemovat střechy, sochy a podobně. Světelný kabel je tvořen LED diodami a nosným kabelem, kdy je oboje zalito v průsvitné hadici. Krásný je ve žlutém i barevném provedení, stačí jen vybrat ten váš.

Světelné LED rampouchy

LED rampouchy jsou tvořeny na stejném principu jako světelné řetězy, jen s tím rozdílem, že z nosného kabelu odbočují jednotlivé kousky kabelu a na každém je vždy jedno světlo. LED rampouchy mohou být hladké či ozdobné.

Nechte se inspirovat a snažte se své vánoce co nejvíce rozsvítit. V internetovém obchodu si projděte všechna oddělení s vánočním osvětlením a pečlivě vyberte to, které vám bude vyhovovat.

Vánoční osvětlení - jak se v něm vyznat?

Vánoční osvětlení - jak se v něm vyznat?

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..