Volba správného druhu barev může být pro výsledné dílo naprosto zásadní

Volba správného druhu barev může být pro výsledné dílo naprosto zásadní
Volba správného druhu barev může být pro výsledné dílo naprosto zásadní

Ačkoliv může celá řada barev sloužit k opravdu velkému množství různých úloh a příležitostí, tak ale nemusí být dokonalými univerzály a mohou být pro nějaká díla vyloženě nevhodnou volbou. Zcela naopak, jsou potom signaturní témata, pro které jsou barvy doslova jako stvořené.

Dnes se právě na toto téma zaměříme. Ve světě velkého množství standardně dostupných barev vypíchneme ty, které by pro vás mohly být opravdu skvělou zkušeností, ke které se budete rádi vracet.

Olejové barvy a venkovní scenérie

Olejové barvy rozhodně už jsou „vyšší dívčí“ a ne každý s nimi dokáže pracovat. Konkrétně pro začátečníky rozhodně nejsou tou nejlepší volbou, protože už potřebujete dostatek zručnosti a zkušeností s těmi nejzákladnějšími druhy barev, které se standardně používají. Samotné olejové barvy jsou dokonalou volbou v případě, kdy chcete vykreslovat barevné venkovní scenérie a vodní hladiny. Dokonalé míchání barev s typickými přechody dokáže dodat dílům kouzlo, které jiné barvy jen tak nedovedou. Vše ale za cenu spousty práce a zkušeností, které s nimi musíte nasbírat.

Tempery od dětství neztrácí své kouzlo

Konkrétně tempery mají tu specialitu, že s nimi víceméně kdokoliv už pracoval. Na základních školách jsou totiž nejdříve vodové a následně temperové barvy základní pomůckou pro výtvarnou výchovu. Rozhodně ale nebuďte překvapeni, když řekneme, že kvalitní Koh-i-noor tempery dost často volí jako svůj hlavní směr také velice schopní a zkušení malíři. Mají totiž výborné vlastnosti, mezi které patří mimo jiné například dlouhodobé trvání barev a poměrně jednoduché míchání.

Akvarelové barvy jako hlavní směr

Konkrétně pro samotnou orientaci na kreslení obrazů na plátna, jsou akvarelové barvy rozhodně jedním z těch nejpopulárnějších směrů. Důvodem může být hlavně ten fakt, že jsou kvalitní akvarelové barvy dokonale ředitelné. Můžeme tak tvořit odstíny nejen mícháním samotných barev, ale bez potíží můžeme také více a méně ředit jednu barvu a tím tvořit odstíny. Pigmenty pro akvarelové barvy ale mohou mít po delším čase nepříjemnou vlastnost ztrácet svoji barvu.

 



Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..