Vše, co jste chtěli vědět o balsamicu

Vše, co jste chtěli vědět o balsamicu

Balsamico je tmavý, koncentrovaný a intenzivně ochucený ocet, který pochází z Modeny v Itálii. Vyrábí se z hroznového moštu. Slovo balsamico znamená v italštině “balzámový” ve smyslu “obnovující” nebo “léčivý”.

Existují tři chráněné druhy balsamica: Aceto Balsamico Tradizionale di Modena DOP (Tradiční balzamikový ocet z Modeny), Aceto Balsamico Tradizionale di Reggio Emilia DOP (Tradiční balzamikový ocet z Reggio Emilie) a Aceto Balsamico di Modena IGP (Balzamikový ocet z Modeny). První dvě tradiční balsamica se vyrábějí stejným způsobem z redukovaného hroznového moštu, který zraje několik let v sérii dřevěných sudů různých dřevin a velikostí. Vyrábějí se výhradně v provincii Modena nebo Reggio Emilia. Názvy těchto dvou balzamikových octů jsou chráněny označením původu dle předpisů EU. Obvykle méně nákladný balzamikový ocet z Modeny (Aceto Balsamico di Modena) se vyrábí z hroznového moštu smíchaného s vinným octem a vyrábí se výhradně v Modeně nebo Reggio Emilii s chráněným zeměpisným označením.

Kvalitní balsamico má lehce kořeněnou chuť a není příliš kyselé. V kuchyni byste s ním ovšem měli zacházet opatrně, neboť je velmi koncentrované a mohlo by „přebýt“ chuť dalších ingrediencí. Zároveň by se nemělo tepelně zpracovávat, protože se tak ničí jeho aroma. Hodí se tedy spíše na saláty, marinády či dipy, ale použít jej můžete i na maso nebo mořské plody. Vzhledem k nízkému obsahu kalorií se navíc jedná o zdravé dochucovadlo.

Balsamico má také pozitivní účinky na zdraví. Původně se používal k farmaceutickým účelům v Itálii. Kladně např. působí na kardiovaskulární systém, protože přispívá k regulaci krevního tlaku, cukru a cholesterolu. Navíc se podílí na správném trávení a kladný vliv má rovněž na kvalitu pokožky.

Pokud chcete ochutnat pravé balsamico, doporučujeme vám italské balsamico Il Borgo del Balsamico. Jedná se o rodinnou firmu, která se věnuje výrobě balsamica již od roku 1974. Používají pouze hrozny z vlastních vinic a dodržují tradiční metody zrání v dřevěných sudech. Nabízejí tři řady balsamica: Yellow Label, Orange Label a Red Label, které se liší intenzitou chuti a stářím. Yellow Label je nejmladší a nejlehčí balsamico, vhodné pro saláty a zeleninu. Orange Label je středně zralé a plné balsamico, ideální pro maso a sýry. Red Label je nejstarší a nejhustší balsamico, skvělé pro dezerty a ovoce.

Vše, co jste chtěli vědět o balsamicu

Balsamico se dobře kombinuje s různými jídly, ale zde jsou některé tipy, které byste mohli vyzkoušet:

Sýrový talíř s balsamicem: vyberte si několik druhů sýrů, jako je parmezán, mozzarella, gorgonzola nebo ricotta, a pokapejte je balsamikem. Podávejte s pečivem nebo ořechy.

Jahodový salát s balsamicem: smíchejte jahody s cukrem a balsamicem a nechte odležet v lednici. Podávejte s vanilkovou zmrzlinou nebo šlehačkou.

Zeleninové chipsy s balsamikem: nakrájejte na plátky brambory, mrkev, řepu nebo jinou zeleninu a osolte je. Pečte je v troubě do křupava. Podávejte s dipem z jogurtu, majonézy a balsamika.

Věříme, že vás balsamico zaujalo a vyzkoušíte jej ve vaší kuchyni. Balsamico je skvělé dochucovadlo, které dodá vašim pokrmům bohatost a hloubku chuti. Vyzkoušejte ho a uvidíte!
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..