Všestrannost laserových strojů je unikátní

<strong>Všestrannost laserových strojů je unikátní</strong>
Všestrannost laserových strojů je unikátní

Laserová technologie se již desetiletí objevuje v nejrůznějších odvětvích průmyslu, zdravotnictví či v letectví. Jedná se o paprsek generovaný ve zdroji a pak následně optikou veden až do usměrňujícího zařízení, které tvoří velmi tenký proud světla. Laserem se dá měřit, operují se sním oči, řeže se laserem kov… Jeho všestrannost využít sahá napříč obory.

Průmyslové laserové stroje dokážou čistit povrchy kovů, značit nebo vyřezávat tvary. Další aplikací, kterou lze jmenovat je laserové svařování. Jako všechno ostatní, také tato technologie se v čase vyvíjí a s tím se rozšiřují obzory v možnostech použití. V tomto článku se budeme věnovat průmyslovým CNC laserovým řezacím strojům, které jsou zatím nejpreciznější volbou pro termické dělení kovových celků.

Řezací CNC lasery postupně nahrazují starší technologii plazmového pálení. Oblíbenost je způsobena především precizností v řezu a také možnostmi, které laserové stroje přináší. Nejprve přišla ve verze CO2, která byla ale méně stabilní a postupem času přišli vláknové lasery, které vedou paprsek právě vláknem. Jedná se o stabilnější a účinnější systém. Laserové řezání používá technické plyny, které pomáhají dosáhnout nejlepších výsledků. Výkony zdroje se již v dnešní době pohybují v jednotkách až desítkách kW. CNC laserové stroje jsou ovládané počítačem, což vede k maximální efektivitě a přesnosti obrábění.

Mimo řezání je možné s laserem také značit či gravírovat. Na tuto funkci stačí výkony v desítkách wattů, ale výsledky jsou velmi efektní. V rámci značení ale i řezání lze mít u laserového stroje rotační osu, která umožňuje obrábění profilů či potrubí. Možností aplikace je nespočet a vývoj stále pokračuje velmi rychlým tempem. V budoucnu se určitě můžeme těšit na další odvětví, kde tyto stroje budeme potkávat.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..