Jak vybrat zahradní sekačku?


Jak vybrat zahradní sekačku?
Jak vybrat zahradní sekačku?

Nezáleží na tom, kdy budete sekačku kupovat, ale je důležité vybrat tu správnou. U nové trávy je míra sekání 7 cm, první sečení by mělo probíhat co nejvíce šetrně. U rotační sekačky je důležité, aby měla v pořádku vše včetně nožů. V případě nenaostřených nožů, se bude tráva místo sekání trhat či spíše vytrhávat, což může trávník poškodit. Jak vybrat sekačku?

Elektrická sekačka

Sekačka s přívodním kabelem je tichá a nenáročná na údržbu. Nejsou nijak drahé ani těžké, jsou vcelku malé a většinou bez pojezdu, navíc se jednoduše startují. Díky těmto vlastnostem jsou vhodné pro méně zručné a fyzicky vyspělé zahrádkáře. Dodržování bezpečnostních zásad je samozřejmostí. Musíte používat doporučené uzemněné a nepoškozené prodlužovací kabely, dále se vyhýbat používání v mokru či dokonce v dešti. Pokud máte členitější zahradu, pak si nechte nainstalovat několik zásuvek, které prodlužovací kabel nahradí.

Akumulátorová sekačka

Elektrická rotační sekačka v akumulátorovém provedení je výhodná svým tichým ekologickým provozem bez přívodního kabelu. Je vybavena moderním Li-Ion akumulátorem, který se rychle dobije a oproti prvním modelům má mnohem větší kapacitu. Díky tomu může sekačka pracovat v podstatě nepřetržitě, pokud si pořídíte ještě jeden záložní akumulátor. Jediné negativum může být jeho cena, která je podobná ceně sekačky.


Motorová bez pojezdu

Motorová sekačka vybavená benzinovým motorem je v podstatě univerzální. Měla by mít motor s automatickým sytičem, což usnadní startování s lankem. Pokud bude startér elektrický je to mnohem lepší. Dále je dobré centrální nastavování střihu a stavitelné madlo chráněné proti vibracím. Důležitá je také kvalitní servisní síť. Na trávník, který je rovinatý a nepříliš velký postačí rotační motorová sekačka bez pojezdu. Její výhodou je menší cena, není nutný příliš výkonný motor, čímž je menší i váha. Snadněji se vám s ní bude manipulovat.

Motorová s pojezdem

U svažitého terénu je výhodou tlakové mazání a sekačka s pojezdem. Pohyb sekačky zajišťuje řemen, který přenáší otáčky z unášeče klikové hřídele na šnekovou převodovku, jež je spojena s osou kol. Pokud má vícerychlostní pojezd je o hodně dražší než s jednorychlostním. Při koupi dbejte na to, aby byl zakrytý řemen i převodovka, tím se na ně nebude dostávat sečená tráva. Jaký pohon kol? S předním pohonem se lépe manévruje, ale když sekačku přizvednete na vyšší trávu, pohon je fuč. Tudíž je lepší pohon zadních kol.

Mulčovací sekačka

Je to v podstatě rotační sekačka, která umí posekanou trávu mulčovat. To znamená, že trávu rozdrtí na miniaturní kousíčky, které jsou pomocí rotujícího vzduchu rozházeny na travní porost a tím ho hnojí. Vždy se dopředu ujistěte, že sekačka mulčování skutečně zvládá. Pokud je tráva vyšší než 3 cm není mulčování doporučováno.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..