Jak začít s nordic walkingem?


Jak začít s nordic walkingem?
Jak začít s nordic walkingem?

Tento sport je velmi vhodný nejen pro seniory, ale také pro lidi, kteří mají potíže s pohybovým aparátem a jejich pohyb je omezený. Je to v podstatě chůze jako na lyžích, avšak chodíte po svých a opíráte se o hůlky, jako když se odrážíte při lyžování. Podle odborníků se díky svižnější chůzi, doplněné holemi značně zlepšuje fyzická kondička a zároveň to má velmi pozitivní účinek na samotné chození bez pomocí hůlek. Je totiž prokázáno, že se díky tomuto sportu méně namáhají kolena a další klouby.

Jaké hole zvolit?

Pokud chcete s nordic walkingem začít, musíte si pořídit vhodné hole. Nejvhodnějšími jsou hole vyrobené z lehčích materiálů. Mezi ně patří ty z hliníku, anebo z kvalitních materiálových směsí. Tyto hole jsou sice dražší, ale to vyvažuje jejich kvalita, ostatně na tomto by se šetřit nemělo. Lehčí hole jsou vhodné také proto, že tolik nezatěžují paže a svalstvo ramenních kloubů. Oproti běžné chůzi se tak rychle neunavíte, neboť vaše váha bude při každém kroku přenášena na hole, které budou vaší oporou.


Jaké jsou výhody nordic walkingu?

  • Posílení svalů na rukou bez zatížení nosných kloubů (hole totiž zpomalují nárazy pat o zem)
  • Uvolnění bederní, hrudní a krční páteře
  • Účinné rehabilitační cvičení při problémech s plícemi

Pokud zvládnete správnou techniku, zvýší se vaše tepová frekvence o 40 až 50 procent, díky čemuž se budou rychleji spalovat tuky (při klasické chůzi to jde pomaleji). Nordic walking je vhodný a snadný sport i pro ty jedince, kteří chtějí něco málo shodit. Bez problému ho mohou provozovat i lidé s nadváhou až obezitou. Oproti klasickému běhu je chůze s holemi o hodně bezpečnější.

Výhodou je, že tento sport není finančně náročný, protože vám k němu stačí kvalitní hole, vzdušné oblečení a pohodlná obuv. Nordic walking můžete provozovat sami, nebo ve skupině a můžete si při něm klidně povídat, neboť jeho velkým plusem je, že se při něm nezadýcháte.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..