Zazimování zahrady a nářadí


Zazimování zahrady a nářadí
Zazimování zahrady a nářadí

Zima klepe na dveře a je proto dobré se podívat okolo domu či chalupy, zda máme vše zazimováno. Co se týče rostlin a stromů, pravděpodobně jste tak již učinili, nicméně nabízí se otázka, jakou péči jste věnovali nářadí, které jste nejen pro tuto práci používali? Pojďme se na to podívat!

I běžné náčiní si zaslouží pozornost

Máte hotovou práci na zahradě? Výborně! Ale nezapomínejte ani na ruční nářadí, kterému můžete dodržením jednoduchých postupů prodloužit životnost. Nehledě na prašnost v prostředí, kde potenciálně neočištěné nářadí uchováváte, to má negativní dopad nejen v zimě.

Veškeré nářadí stačí důkladně umýt a nechat řádně vysušit. Pokud se vám zdají například u zahradních nůžek hrany tupé, naostřete je ještě před uložením. Neuškodí ani trochu oleje na železné části náčiní a také nalakovat ty dřevěné, především násady u motyk, rýčů nebo hrábí. Na jaře svou podzimní prozřetelnost zajisté oceníte. Abyste nezapomněli, kam jste drobnější ruční nářadí na zimní odpočinek odložili, uschovejte si je například do praktického boxu na nářadí.

Elektrické a benzínové stroje

Množství elektrických a benzínových nástrojů pravděpodobně vůbec přes zimu nevyužijeme. Jak tedy s nimi na měsíce nečinnosti naložit? Vytáhněte všechny baterie a ještě před uložením (ideálně při pokojové teplotě doma) je nabijte.

U benzínových strojů odsajte zbývající benzín v nádrži. Následně zkuste přístroj spustit, aby se spotřebovaly i všechny zbývající kapky benzínu, které se i po odsátí v útrobách stroje nacházely. Pozornost věnujte také výměně oleje a případným dalším komponentům.

Zabezpečení

Asi vám neunikl negativní trend uplynulých let, který se zvláště v zahrádkářských oblastech nebo na odlehlých chalupách vyskytl. Zloději mají opuštěné objekty vyhlédnuté a třeba právě drobné přístroje nebo i nářadí mohou být jejich cílem v kůlnách a dílnách.

Kromě kontroly uzamčení a těsnění samotné místnosti nebo přístavku, kde plánujete vybavení uschovat, můžete připravit další překážku pro potenciální nevítané návštěvníky. Každé takové zpomalení jejich postupu totiž může mít i efekt úplného odrazení od původního záměru. Pořiďte si proto do svých dílen bytelné plechové skříně, které je možné uzamknout. Kromě praktického úložného prostoru tak získáte i bezpečnostní překážku na měsíce, které na své chatě či chalupě netrávíte.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..