Změna stravování nemusí být těžká

Změna stravování nemusí být těžká
Změna stravování nemusí být těžká

Přemýšlíte někdy o změně jídelníčku? Cítíte, že je něco v nepořádku, a nasvědčuje tomu i váš BMI a výsledky biochemického rozboru krve? Chcete konečně jíst zdravě a mít dostatek energie? Určitě spolu s vámi existuje velká řada lidí, jež na uvedené otázky přitakává. Ale navzdory počátečnímu odhodlání a upřímné snaze toho nedovedou moc změnit.

A důvod? Víte, jaký je největší problém se změnou stravovacích návyků? Není čas! Nakupování, hledání nových receptů, počítání kalorií a vaření jsou časově velmi náročné. Ale co kdyby to někdo mohl udělat za vás? Zní to dobře a není to nápad z říše snů ani rozmar milionářské rodiny, která si může dovolit platit vlastního kuchaře a další personál. Existují seriózní cateringové firmy zaměřené na běžného zákazníka, které zajišťují právě tuto službu; tedy převezmou za vás veškerou starost o vaši výživu.

Trochu jiná restaurace

Jídla jsou zde připravována každý den čerstvá a jsou doručována přímo k zákazníkovi domů, popř. na jeho pracoviště. Výroba je přísně kontrolována. Pokrmy jsou baleny v ochranné atmosféře, takto zůstanou déle čerstvé. Tomu a snadnější distribuci klientům napomáhá jejich přeprava v uzavřených krabičkách, proto se jim někdy říká krabičkové jídlo. Čím se liší od běžných vývařoven, jídelen bufetů a restaurací?

Kromě toho, že přichází samo za svým strávníkem, nevyskytují se v něm žádné umělé doplňky stravy, průmyslově zpracované produkty. Primárně je filozofie krabičkové diety založena na přísném dodržování zásad zdravé výživy, přičemž jídelníčky jsou podrobně konzultovány s výživovými specialisty. Jídla jsou v pravém slova smyslu zdravá a tělu poskytnou všechny potřebné živiny. Jsou připravována z kvalitních surovin, mezi nimiž mají výsadní postavení tzv. superpotraviny. Denní příjem kalorií v jídlech je rozdělen do pěti menších porcí.

Všechno je dovoleno, pokud to prospívá

Protože ke zdravému stravování patří také umění si jídlo vychutnat, ranní, polední a večerní chody se vyznačují pestrostí. Všudypřítomná zelenina a ovoce společně s nejrůznějšími semínky a oříšky dávají pokrmům nový rozměr a ozvláštňují je co do vzhledu a barevnosti. Krabičková jídla jsou všechno jen ne jednotvárná a nudná. A nenudí se ani chuťové pohárky, protože kreativita a novátorství je i základem mnoha receptů, aniž by ovšem došla újmy chutnost nebo výživová hodnota.

Pokud budete chtít nebo muset (z důvodu alergie či potravinové intolerance) v jakémkoli dietním programu, který si vyberete, něco vynechat, vždy dodržujte alespoň tyto zásad:

  • Snídaně dodává sílu na celý den, takže jezte hned, jak vstanete.
  • Poslední jídlo snězte alespoň 2 hodiny před spaním.
  • Nenatahujte intervaly bez jídla tak, že už budete mít příliš intenzivní hlad.

Zakázanou přísadou v krabičkách bývá cukr. Jestli milujete sladké, dopřejte si občas mezi krabičkami kousek čokolády nebo nějakého jiného mlsání. V přiměřeném množství vám to neublíží a nad výčitkami ihned mávněte rukou, z posezení nad kávou s přáteli musíte mít radost. Se stravováním v krabičkách se nevstupuje do přísné sekty!

Jak se starý pes naučí novým kouskům

Protože odborníci na základě dlouhodobých průzkumů potvrzují, že stravovací návyky a způsob stolování si přinášíme z rodiny, v případě, že je chceme změnit, je úplně nejlepší omezit nebo úplně stopnout vlastní aktivity v kuchyni. Jestli vás starý životní styl přivedl k obezitě a zdravotním problémům, zakažte si nákupy potravin a nemějte doma vůbec žádné zásoby. Když vydržíte se spoléhat jen na krabičky, rychle si zvyknete a nebudete stačit počítat benefity.

Máte nějaké špatné stravovací zvyky převzaté od rodičů? Scházíte se jako rodina všichni aleposň u jednoho společného jídla?

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..