10 tipů, jak zvládnout prvák na vysoké škole

10 tipů, jak zvládnout prvák na vysoké škole
10 tipů, jak zvládnout prvák na vysoké škole

Vstup na vysokou školu je krokem do neznáma a první rok na vás čeká spousta novinek. Je před vámi první semestr? Přečtěte si deset základních tipů, jak úspěšně proplout začátkem studia.

1.  Udělejte si průzkum

Pokud nechcete být ničím zaskočeni, příprava je poměrně důležitá. Určitě nebude na škodu udělat si malý náskok a zjistit si všechny dostupné informace. Nejen na stránkách školy, ale i na sociálních sítích najdete to, co byste jinak museli zjišťovat až za pochodu.

2.  Informujte se u starších studentů

Pomocnou ruku najdete u starších studentů, kteří již vědí, jak to na škole chodí. Kamarád ze staršího ročníku zkrátka vždy bude nejlepší pomůckou ve studiu.

3.  Rozvrhněte si studium

Ohledně studia nic nepodceňujte a již na začátku dbejte na dobré rozvržení. Některé předměty si můžete posunout, jinde musíte být opatrní. Nic však nenechávejte náhodě.

4.  Informační systém IS

Právě v tomto systému budete hledat rozvrhy, pokyny a studijní materiály. Přes IS si budete zapisovat předměty, přihlašovat se na zkoušky a dostávat známky. Kromě školních povinností tam však najdete různá diskusní fóra, a dokonce i hry nebo užitečné aplikace.

5.  ISIC karta

ISIC karta se stane nedílnou součástí vašeho studia. Můžete s ní čerpat mnoho slev a výhod, ale také poslouží jako vaše identifikace na půdě školy.

Tip: Pro všechny nové, ale i zkušenější studenty je zde možnost  vypracování seminárních prací, nebo anonymní vypracování bakalářských prací na zakázku. Povinnostní může být mnohem víc, než na staré dobré střední a když není čas a chuť, tyto služby jsou ideální variantou.

6.  Knihovny

Každá fakulta má svou knihovnu, kde si můžete půjčovat a číst knihy, pracovat ve studovně nebo na školních počítačích. Půjčování knih má samozřejmě svá pravidla. Některé knihy si můžete půjčit domů, jiné pouze do studovny a podobně.

7.  Studijní oddělení

Studijní oddělení můžete navštívit v úředních hodinách a řešit zde vše, co se týká vašeho studia s referentem, která vám bude přidělen. S ním můžete řešit vše od zápisu do studia, registrace, uznávání a opakování předmětů, až po přerušení a ukončení studia.

8.  Skripta a učebnice

Pokud se rozhodnete knihy pořizovat, stojí za to prohlížet nástěnky, podat si inzerát nebo se poptat starších studentů, zda nejsou k mání již využité a podstatně levnější.

9.  Přednášky

Účast na přednáškách je velmi důležitá, i když není povinná, neznamená to, že chodit nemusíte. Pro postup do dalšího semestru budete potřebovat minimální počet kreditů, které právě účastí na přednáškách získáte.

10. Povinnosti

Na vysoké se setkáte se spoustou zajímavých lidí a pravděpodobně i spoustou zábavy. Nezapomínejte však na svoje povinnosti. Nikdo vás nebude vodit za ručičku, připomínat termíny ani omlouvat jejich nedodržení.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..