3 důvody proč ještě dokonale neovládáš cizí jazyk

3 důvody proč ještě dokonale neovládáš cizí jazyk

3 důvody proč ještě dokonale neovládáš cizí jazyk

Jako Jazyková škola jsme svědky toho, že některé chyby opakují naši studenti stále dokola, ať už navštěvují pomaturitní studium angličtiny nebo firemní kurzy čínštiny, a ať už je jim 18 nebo 60.

Ze zkušeností taky můžeme říci, že někteří z těchto chyb mohou vést k tak hluboké frustraci, že časem studenti úplně ztratí chuť se jazyk učit. A protože chceme, aby se těchto chyb co nejvíce pelikáních studentů vyvarovalo, sepsali jsme pro ně jejich seznam.

Pojď se s námi taky podívat na to, co přesně Ti brání v tom, aby ses jazyk dokonale naučil!

Máš strach z mluvení

Jsou studenti, kteří se zvládnou naučit veškerou gramatiku během prvního roku. Jsou schopni časovat nepravidelná slovesa i ve spánku a všechny testy napsat na 100 %. Jenže z pomyšlení na to, že by měli nahlas promluvit, se jim dělá špatně od žaludku.

Taky PELICAN vidí tuto obavu velmi často u svých studentů. Proto v našich kurzech dostává velký prostor konverzace, o čemž by zejména studenti navštěvující intenzivní pomaturitní jazykové studium mohli vyprávět. Věnovat mluvení v lekcích jen málo času, to je jako byste se učili jezdit na kole čtením návodu nebo sledování videí na YouTube. Stejně jako u jazyků, i tady můžeš roky trávit tím, že se budeš učit, jak na kole jezdit, dokud na něj však doopravdy nenasedneš, nikdy se to opravdu nenaučíš. A stejně tak není možné naučit se mluvit cizím jazykem, aniž bychom mluvili!

3 důvody proč ještě dokonale neovládáš cizí jazyk

Bojíš se dělat chyby

Tak tady mají naši lektoři, kteří vedou jak firemní vzdělávání, tak klasické jazykové kurzy, naprosto jasno. Stejně jako jejich studenti měli při studiu jazyka obrovský strach z každé chyby. Jako lektoři naopak chyby svých studentů milují!


Znamená to totiž, že zkoušejí něco nového, že se vydávají daleko za hranice své komfortní zóny. Pokud neděláš žádné chyby, nejspíš jsi její hranice ještě nepřekročil. Přitom, nejlepší věc, kterou může student udělat, je akceptovat fakt, že chyby jsou přirozenou součástí učebního procesu.

Pokud jsi připraven na to, že budeš při učení dělat chyby, nebudeš se jimi cítit zaskočen a poražen, pokud se jednou objeví. Takže odteď: neboj se dělat chyby a učit se z nich!

Nemáš jasně stanovené cíle

Často slyšíme od studentů, že by se „chtěli zlepšit v angličtině“. To ovšem není cíl, nýbrž velmi obecné prohlášení, které nestačí k tomu, aby se cítili ke studiu jazyka dostatečně motivovaní, ani neudává jasný směr, který by jim firemní kurzy angličtiny měly udat. Bez jasně stanovených cílů tak nejeden student studuje bezúčelně, což je velká ztráta času jak pro něj, tak pro lektora.

To často vede k velké frustraci a taky k tomu, že to s jazykem vzdá.

“Chci se umět představit na pracovních schůzkách v japonštině.”

“Chci být schopen obchodní e-mailové komunikace v němčině.”

“Chci si umět přečíst Annu Kareninu v ruštině.”

 

Aneb – neboj se si své cíle jasně stanovit! Dají Ti jasný směr a bude Ti jasné, na co se při studiu zaměřit. Pokud bude Tvým cílem umět se v cizím jazyce představit, začni u základních frází. Pokud toužíš být schopný obchodní komunikace, zaměř se na slovní zásobu a obraty z business prostředí!

3 důvody proč ještě dokonale neovládáš cizí jazyk

Učit se cizí jazyky je samo o sobě dost těžké. Musíme se naučit formy sloves v různých časech, zapamatovat si bezpočet nepravidelných sloves a výjimek z pravidel a přijít na správnou výslovnost stovek slovíček a obratů.

Tak proč si tento učební proces nezjednodušit? Ptáš se jak? Jednoduše tím, že se pro začátek vyvaruješ těchto pěti chyb, a je úplně jedno, jestli se jim budeš vyhýbat jako samouk nebo jestli jsi už nějakou dobu zkušeně navštěvuješ pomaturitní studium němčiny. Kdo jiný, než PELICAN, by měl z vlastních zkušeností nejlépe vědět, jak si osvojit cizí jazyk co nejrychleji?

Tvůj PELICAN

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..