5 tipů, jak zlepšit bezpečnost na staveništi

5 tipů, jak zlepšit bezpečnost na staveništi
5 tipů, jak zlepšit bezpečnost na staveništi

Staveniště patří z pohledu BOZP k nejvíce rizikovým pracovištím. Zaměstnavatelé by si proto měli zakládat na tom, aby zlepšovali bezpečnost práce na tomto místě. BOZP info je sice striktně stanoveno i pro toto odvětví, na druhou stranu existuje několik věcí, které mohou pomoct zvýšit bezpečnost na staveništích, a tím pádem tak snížit riziko vzniklých pracovních úrazů a nehod.

Mějte plán BOZP

Že se musí vést dokumentace BOZP je známé. Právě na tato lejstra, která obsahují důležité informace o bezpečnosti na pracovišti, musí být podložena v nejlepším případě nějakým plánem. Pokud plán BOZP není součástí dokumentace, zvyšte úroveň bezpečnosti právě díky tomu.

V určitých případech je dokonce povinností zajistit plán BOZP. Tuto povinnost má například zadavatel stavby, kdy mu vzniká povinnost zároveň na zajištění koordinátora BOZP.

Investujte do správného vybavení

Před vstupem na stavbu by měl být každý dělník proškolen. A to nezávisle na tom, jestli má nebo nemá zkušenosti s pracemi, které budou součástí jeho pracovní doby. Kromě toho je klíčové zajistit, aby bylo používané řádné vybavení ochranné pomůcky. Zatímco zaměstnavatel je povinen veškeré věci zajistit, zaměstnanec je povinen je všechny nosit a používat.

Zajistěte koordinátora

Mezi důležité bezpečnostní prvky patří dále koordinátor, který je skutečně velmi důležitým prvkem. Jeho úkolem je hlavně koordinovat účastníky stavby, a to právě z hlediska bezpečnosti. Vyhledává rizika, informuje také o možných dopadech cizích rizik a zajišťuje jejich minimalizování.

Dbejte na komunikaci

Alfou a omegou pracoviště bez zbytečných úrazů vzniklých komunikačním šumem je komunikace jako taková. Apelujte na to, aby pracovníci mezi sebou mluvili a případně se upozorňovali na nově vzniklá nebezpečí na staveništích.

Inovujte technologické postupy

I když se tomu nechce věřit, i zajištění nových technologií a jejich inovace může markantně snížit množství rizik a následovně vzniklých nehod. Tím, že se nebudete bránit technologickému postupu můžete zlepšit své skóre v rámci BOZP.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..