Aktuální situace na realitním trhu v Ostravě a okolí

Aktuální situace na realitním trhu v Ostravě a okolí
Aktuální situace na realitním trhu v Ostravě a okolí

Chystáte se koupit či prodávat nemovitost? Je v současných podmínkách výhodné si pořídit vlastní nemovitost? Jaká je a bude situace na Ostravsku v nejbližší době?

Současný vývoj cen

Stávající situace na trhu s nemovitostmi je velmi komplikovaná. Pro řadu lidí je už vlastní bydlení víceméně nedostupné vzhledem k vysokým cenám.

Ceny nemovitostí rostou, byť už máme zřejmě definitivně za sebou éru nejprudšího vzestupu. Bude lépe, ptají se někteří s jistou nadějí. Realitní odborníci dávají povětšinou šanci příznivějšímu vývoji. Realitní trh by měl obecně doznat jistého ochlazení.

Je ale nutné počítat s lokálnímu specifiky, kupříkladu v Praze by k tomu vlivem atraktivity hlavního města dojít nejspíše ani do budoucna nemělo. V ostatních částech republiky nicméně ceny realit nevyhnutelně na strop narazí. K tomu již v některých místech ostatně došlo.

Mohla za to především minimální poptávka. K té přispěla i opatření ČNB ohledně hypoték a zpřísnění jejich poskytování. Řada lidí tak nemá šanci získat zdroj potřebných financí, aby vůbec na nemovitost dosáhla.

Nemovitosti na Ostravsku

Příkladem takové lokality, kde už dochází ke zbržďování intenzivního růstu, je právě Ostravsko. Ceny nemovitostí v Ostravě tak v této chvíli již dosáhly svého maxima. Vzestup je již spíše ojedinělou záležitostí u individuálních případů, jinak se trh stabilizoval, potvrzují zástupci realitních kanceláří.

Jednoznačně nejžádanějším artiklem jsou nemovitosti v osobním vlastnictví. V Ostravě se prodávají pak zejména byty o dispozici 1+1 nebo 2+1, případně také 2+kk. Dáno je to přirozeně i ekonomickým pohledem, menší byty jsou totiž jednoznačně levnější, tedy pro kupující dostupnější. Středně velké byty jsou výhodné i z investičního hlediska.

Situace ve vybraných lokalitách

Zájem vládne hlavně o nákup domů nebo bytů v Ostravě – Porubě. Z dalších hojně poptávaných lokalit je to Dubina, dále Vyškovice nebo Moravská Ostrava.

Aktuální situace na realitním trhu v Ostravě a okolí

Atraktivnější jsou přirozeně zejména reality v centru města, kde je dobrá občanská vybavenost (zejména školky a školy). Pokud jde o lokality vzdálenější centru, jeho dostupnost je opět pro nakupující důležitá.

Z toho důvodu vládne přirozeně menší poptávka po bydlení v okrajových částech, mezi které patří například Hrabůvka. Ze zkušeností realitních kanceláří vyplývá, že místo svou roli hraje a zájemci si za atraktivní lokalitu neváhají ani připlatit.

Kupující, kteří preferují čistší životní prostředí a větší blízkost přírody, pak spíše, než byt v centru shánějí pozemek na periferii Ostravy. Aktuální situace však hlásí nedostatek stavebních parcel.

Ti, kteří je mají, si je drží a novým kupcům je příliš ochotně prodávat nehodlají. Lhůty pro nalezení vhodného pozemku se pak neúměrně prodlužují i na řadu měsíců. Taková je situace například na Frýdecko-Místecku. Podobně je na tom také Opavsko.

Autor: zipHOME.cz – realitní seznamka

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.