Jak dlouho vydrží baterie do notebooku?


Jak dlouho vydrží baterie do notebooku?
Jak dlouho vydrží baterie do notebooku?

Baterie jsou neodmyslitelnou součástí přenosných počítačů, neboť díky nim mohou notebooky fungovat i když nejsou připojeny k elektrickému zdroji. Celkem se na trhu vyskytují 3 základní typy, i když baterie Ni-MH jsou u přenosných počítačů spíše výsadou minulosti a dnes se častěji používají třeba do aku nářadí.

Může za to především jejich neekologičnost, a taktéž ne zcela dobrá životnost, o postupem času snižující se kapacitě nemluvě. 

Mezi nejhojněji využívané typy baterií do laptopů tedy v současné době patří lithium iontové (Li-Ion) akumulátory a jejich modernější nástupci Li-Pol. Li-Ion baterie nejsou těmi vůbec nejprodávanějšími náhodou, jsou totiž levné a zároveň ani při jejich dlouhodobém používání nedochází ke snižování kapacity baterie. 

Li-Pol akumulátory jsou pak zásluhou vylepšené technologie jádra schopny nabídnout kompaktnější rozměry a nižší hmotnost, než je tomu v případě Li-Ion baterií.

TIP: cad programy

Proto je nalezneme v útrobách většiny prémiovějších notebooků, leč výkonově jsou na tom dosti podobně jako jejich předchůdci. Jejich nevýhodou je ale bezesporu vyšší pořizovací cena. 

Na otázku výdrže a životnosti baterie do notebooku není v lidských silách podat jednotnou odpověď, protože záleží na celé řadě faktorů (výbavě notebooku, způsobu používání, výrobci atd.), jež ovlivňují to, jak dlouho vám vydrží.

Pokud se však budeme přeci jenom bavit v konkrétních číslech, tak životnost lithiových baterií se průměrně pohybuje kolem hodnoty 800-1000 cyklů (počet vybití o 100 %). Nicméně životnost se může lišit až od desítky procent. 

Jak dlouho vydrží baterie do notebooku?

U výdrže pak primárně záleží na kapacitě baterie pro notebook, která se nejčastěji uvádí v počtu článků – obecně vzato platí, že čím je jejich počet vyšší, tím delší je i výdrž baterky. Řečí čísel by výdrž neměla být nikdy nižší než 2 hodiny, maxima se oproti tomu pohybují někde kolem 10 hodin. 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..