Bavlna, nebo len aneb jaké vybrat malířské plátno

Bavlna, nebo len aneb jaké vybrat malířské plátno
Bavlna, nebo len aneb jaké vybrat malířské plátno

Výběr malířského plátna má celou řadu specifik. Nejdůležitější vlastností je ale materiál. Které materiál je lepší? Bavlna, nebo len?

Když už vám nestačí čtvrtka, je čas sáhnout po malířském plátně. Jak ale vybrat to správné? Především materiál může být při výběru prvního plátna rozhodující. A proto se v tomto článku zaměříme právě na něj.

Bavlna vs. len

Malířské plátno na rámu je k dispozici v celé řadě variant. Mezi ty nejčastější ale patří lněná a bavlněná plátna. Pořídit můžete i malířská plátna na rámu kombinovaná s bavlnou. Jde o levnější a měkčí alternativu k níže zmiňovaným plátnům. Nevíc nemají plastický povrch, což může být pro některé začínající malíře rozhodující.


Malířské plátno na rámu vyrobené z kombinovaných materiálů se mohou pyšnit především svou pružností. Proto nemusíte mít strach, že byste ho zničili vytahováním nebo upravováním jeho velikosti. Nejvíce se hodí pro jemnou malbu a práci s drobnými detaily. Opakem jsou pak plátna hrubá. Ta mají větší množství uzlíků a hodí se tedy pro hrubější nákresy a strukturovanou či pastózní malbu.

Je bavlněné plátno horší?

Lněné plátno je tedy hrubější a pevnější, bavlněné zase pružnější. I přes jeho dobré vlastnosti se ovšem o bavlněných plátnech říká, že by se jim měli zkušení malíři vyhnout. Problém ale není na straně bavlny, ale u výrobců. Ti totiž k výrobě bavlněných pláten používají nekvalitní suroviny. Vznikají tak druhořadé výrobky, jejichž kvalita rozhodně není srovnatelná s kvalitním a dobře opracovaným lnem.

Ať už vyberete bavlněné nebo lněné plátno, ty nejlepší produkty nakoupíte na eshopu Vytvarne-potreby.eu. Jedná se o eshop s výtvarnými potřebami, kde pořídíte vše potřebné pro malování, kreslení i výrvarnou výchovu do školy. Nechybí barvy, štětce, cenově zvýhodněné sety a výše zmiňovaná malířská plátna. Vše na jednom místě.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..