Čím krmit štěně?

Čím krmit štěně?

Čím krmit štěně?

Když se rozhodnete, že si pořídíte štěně, je důležité, abyste mu doma připravili to správné zázemí dříve, než pro něj pojedete. Mějte pro něj pelíšek, misky na krmení a vodu, hračky, vodítko, obojek a kartáče. Zároveň vše domácnosti zajistěte tak, aby se štěňátko nedostalo ke kabelům, neublížilo si o ostré a nebezpečné předměty (jehly, nože, ostré rohy), nemohlo uvíznout v nějaké mezeře mezi nábytkem či za topením. Odstraňte také z jeho dosahu pokojové rostliny, aby je nesnědlo.

Štěně si přivezete domů ve věku 8 týdnů, od té doby závisí jeho správný vývoj, co se svalové hmoty, kostry a všeho ostatního týká pouze na Vás a správném krmení, které svému štěňátku zajistíte. Stejně jako nesmíte zapomenout na správné očkování. Poprvé se očkuje v 6. týdnu, to by mělo být zajištěno chovatelem, poté se očkuje v 9. a 12. týdnu, dále pak již jednou ročně.

Správné krmení

            Ve výživě (krmení) štěněte jsou 3 důležité otázky, na které musíte znát odpověď.
  1. čím krmit?
  2. jak často krmit?
  3. v jakém množství krmit?

Pro začátek je vhodné se poradit s chovatelem, od kterého štěně kupujete, čím Vašeho pejska krmil a jaké dávkování mu stanovil. Pokud to malému vyhovuje a krmivo je kvalitní, pokračujte v tom na co je zvyklý. Jakákoliv změna v jídelníčku štěněte, musí probíhat pomalu a postupně, neboť na rozdíl od dospělého psa, jsou štěňátka velice citlivá na změny stravovacích návyků, a z toho plynoucích zažívacích obtíží.

Posledním důležitým krokem je vybrat druh krmení. Na výběr máte stravu ve formě granulí a konzerv, nebo vařenou doma. Když se rozhodnete vařit pejskovi sami, budete to mít o hodně náročnější, neboť mu budete muset sestavit vhodný, a zejména pestrý jídelníček, obohacený o širokou škálu, pro pejska potřebných, doplňků stravy – minerály, vitamíny, kloubní výživa a další, které budete muset štěněti pečlivě dávkovat, aby mělo vše, co potřebuje ve správném poměru.


Dnes dává většina majitelů psů přednost granulované stravě, doplněné o konzervy a různé paštičky. Není těžké sehnat kvalitní, plně vyvážené prémiové, superprémiové a ultraprémiové krmivo,  obsahující vyvážený poměr všeho, co Vaše štěně potřebuje včetně kvalitního masa.

Na obalu máte vždy doporučené dávkování, které slouží jako základní pomůcka pro krmení. Je jasné, že některý pes sní méně, některý více. Dávkování si upravíte sami dle potřeb Vašeho štěňátka. Ze začátku se krmí až 5 x denně, později 3 x denně, nakonec pak jen jednou až dvakrát denně. Samozřejmostí je dostatek čerstvé vody.

Krmení podle velikosti plemen

  1. malá plemena (jezevčík, jorkšír)rostou rychleji, stejně tak rychlý je jejich tělesný vývoj a nárůst hmotnosti, dospělosti tak dosahují již v 1. roce svého života. Po dobu vývinu potřebují velký energetický přísun, který je poté, co skončí růst nutné omezit, aby Váš pejsek nebyl obézní.
  1. střední plemena (buldoček, kokršpaněl, špic, bígl)vývoj těchto plemen bývá pozvolný, kdy zhruba v 9. měsíci začíná stoupat hmotnost štěněte, které postupně dorůstá v dospěláka, aniž musíte měnit dávkování krmiva.
  1. velká plemena (ovčák, labrador, dobrman)psi velkých plemen do 45 kg končí růst a vývoj až v 18. měsíci, do té doby jsou stále štěňátka. Velice důležité je, udržet optimální poměr krmiva, aby štěně nebylo těžší, než zvládne jeho kostra unést. Jeho případná nadváha může uškodit nejen páteři, ale také deformovat jeho končetiny. Nejlepší je krmit pouze granulemi, určenými pro psi velkých plemen. Zejména je důležitá energetická hodnota, stejně jako množství fosforu a vápníku v krmivu.
  1. obří plemena nad 45 kgu těchto plemen je vývoj a růst nejpomalejší. Cílové váhy dosáhnou v 18 měsících, avšak teprve ve dvou letech skončí vývoj kostí, hlavně pak lebky. Celou dobu je nutné pečlivě hlídat přísun potřebných živin, minerálů pro silné a zdravé kosti včetně vitamínů. Pro klouby a jejich správnou výživu je důležitý chondroitin a glukosamin. Špatné krmivo by mělo pro pejska v dospělosti špatné následky, zejména co se zdravotních problémů týká.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..