Čím krmit psa?


Čím krmit psa?
Čím krmit psa?

Stejně jako u štěňat, je i u dospělého psa nejdůležitější kvalitní a vyvážená strava. Vedle té domácí vařené, tu máme na výběr různá suchá krmiva – granule. O kvalitní krmení v podobě granulí, dnes není na trhu nouze. Vždy se vyplatí, aby si majitel za kvalitu připlatil, protože levnější varianty granulí, jsou sice výhodné svou cenou, ale na rozdíl od dražších krmiv obsahují daleko více soli a místo z masa, jsou vyráběny z masokostní moučky, což není pro Vašeho pejska zdravé.

Co musí strava obsahovat

 • sacharidy
 • tuky
 • minerální látky
 • vitamíny

Samozřejmostí je dostatečný pitný režim psa, tzn. stálý přísun čisté vody po celý den, pokud možno mu jí několikrát za den vyměňte. Dospělý zdravý pes potřebuje 30 – 60 ml vody na každý jeden kilogram své váhy.


Potřebný přísun vody závisí na několika faktorech:

 1. druh a skladba potravy – pes krmený granulemi potřebuje více vody
 2. teplota prostředí – v letních vedrech je spotřeba vody vyšší
 3. věk psa – u štěněte je nutné pitný režim pečlivě hlídat
 4. zdravotní stav – více vody je potřeba v případě březosti fenky, při průjmech a když jsou pejskovi podávány léky
 5. fyzická zátěž

Granule pro psy – dle kvality

 1. ekonomická krmiva – nízká kvalita, nedostatečné vyvážení potřebných živin, pro psa hůře stravitelné, s nízkou energetickou hodnotou, málo bílkovin a tuků. Poznáte je podle toho, že jsou většinou k dostání i v supermarketech, kdy se cena pohybuje okolo 400,- Kč za 15 kg pytel.
 1. prémiová krmiva – základní volba krmiva, pokud je Váš pes zdravý a nemá zvláštní nároky na výživu.
 1. superprémiová krmiva – kvalitní, pro pejsky nejlepší krmivo mezi dostupnými granulemi, poměr kvality a ceny je vyvážený. Toto krmivo obsahuje vysoký podíl masa, je bez konzervantů, umělých přísad a alergenů, jako je sója a některé druhy obilovin. 
 1. ultraprémiová krmiva – někdy se jim říká holistická, jsou naprostá špička mezi krmivy, která lze pejskům dopřát. Neobsahují žádné obiloviny, které zejména u psů s citlivým zažíváním umí nadělat velké problémy. Jsou bohaté na bílkoviny a další kvalitní látky, na nichž si hafík pochutná, bude plný energie a vitality až do vysokého věku. Počítejte, že cena je vyšší, ale kvalita je vždy zaručena.

Specifické krmení

 • březí feny – udržujte je v dobré kondičce, psychické pohodě, neměňte jejich stravovací návyky, nepřidávejte jim větší dávky potravy, ani příliš pamlsků. Nadváha by mohla fence ublížit. 
 • psí senioři – u malých a středních plemen je pes seniorem od 8 let, u velkých plemen už od 6 let. Senioři potřebují změnu ve stravování, méně bílkovin, aby se nezatěžovali ledviny jejich vysokým přísunem, které však senioři nespotřebují, naopak potřebují větší přísun vlákniny, pro lepší stravitelnost a správné fungování střev. Výrobci nabízejí granule určené přímo pro seniory, které všechny požadavky splňují. 
 • obézní psy – k obezitě u psů dochází tehdy, není-li krmen správně a přecpává se, nejí vyváženou stravu, mlsá a přísun potravy (energie) je vyšší, než stačí spotřebovat, na vině je samozřejmě majitel. Při nadváze je nutné zredukovat krmné dávky, aby obsahovaly málo cukrů a tuků, ale naopak hodně vlákniny. Opět je nejvhodnější sáhnout po kvalitních granulích určených pro dietní režim.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..