Co je alergie na chlad?

Co je alergie na chlad?

Co je alergie na chlad?

Všichni jsme se už někdy setkali s člověkem, který trpěl nějakou alergií, ať už na prach, pyl či různé druhy potravin a podobně. Značná část populace je těmito alergiemi zasažena a spousta lidí o nich nemají ani potuchy, že vůbec něco takového mají. Jednou z alergií, které jsou vzácné a řada z nás donedávna ani netušila, že existuje, je i alergie na chlad.

Jak se alergie na chlad projevuje?

Pozná se podle zvýšené citlivosti na chladný vzduch, ale také chladnou vodu a dokonce i potraviny. Jestliže se člověk, který touto alergií trpí, dostane do chladného prostředí nebo si dá třeba jen studenou sprchu, okamžitě se to u něj projeví alergickou reakcí na kůži. V podstatě je to podobné jako kopřivka, ostatně podráždění kůže, které způsobil chlad, se často nazývá jako chladová kopřivka.


Na co dát pozor?

Problémy s reakcí kůže jsou jen zlomkem problémů, které mohou vzácnou alergii na chlad provázet. Mnohem závažnější a o hodně nepříjemnější projevy alergie jsou otoky. Většinou se vyskytují na obličeji a těch částech těla, které nejsou chráněny oblečením. Pozor by si takový člověk měl dávat i při konzumaci zmrzliny, neboť může lehce dojít k otoku jazyka. Spolu s otoky se mohou objevit problémy s dýcháním a také vodová rýma.

Jak se alergie na chlad léčí?

Základem léčby je vhodná prevence. Hlavní je, vyhýbat se pobytu v chladném prostředí a zbytečným teplotním šokům, jako jsou příliš časté přechody ze zimy do tepla a naopak. Vedle prevence se také podávají antihistaminika, zároveň se doporučuje používání mastných krémů, jako u pacientů s atopickým ekzémem. Jestliže se u vás objeví příznaky této alergie nebo máte jen podezření, že by se vás tento problém mohl týkat, určitě neváhejte a pro jistotu se nechte vyšetřit na alergologii, i kdyby to mělo být zbytečné a nic u vás nenašli.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.