Co je potravinová pyramida?


Co je potravinová pyramida?
Co je potravinová pyramida?

Potravinová pyramida je jednoduchá pomůcka zdravého stravování. Skládá se ze čtyř pater, v každém z nich je šest skupin, které obsahují základní potraviny a doporučený počet porcí, včetně optimální dávky, jež by měl každý jednotlivec sníst.

Není to sice úplně podrobný rádce, ale pokud se chcete aspoň trochu orientovat v oblasti zdravé výživy, je to pro vás velmi výhodný tahák.

První patro

Je základnou celé pyramidy a zároveň největší částí. Najdete tu potraviny, jež by měly tvořit hlavní část vaší každodenní stravy.

Co sem patří?

  • Rýže
  • Obiloviny
  • Těstoviny
  • Pečivo

Každý den byste měli sníst 3 až 6 porcí potravin z tohoto patra. Jednou porcí se rozumí například krajíc chleba o váze 60 g, 1 celozrnný rohlík či houska, 1 kopeček vařené rýže nebo těstoviny (od obojího jen 125 g). Můžete si dát také misku ovesných vloček nebo müsli (nejlépe domácí výroby).


Druhé patro

Toto patro tvoří ovoce s denní dávkou 2 až 4 porce, a zelenina rozdělená do 3 až 5 porcí. Porce je tvořena 100 g jablka, pomeranče nebo banánu. Dále to může být malá miska rybízu, borůvek, jahod či 1 sklenička 100% ovocné šťávy.

V případě zeleniny si můžete dát velkou papriku, mrkev, misku čínského zelí nebo salátu, 2 středně velká rajčata, půl talíře vařených brambor nebo sklenku neředěné zeleninové šťávy.

Třetí patro

Zde si přijdou na své milovníci mléka, mléčných výrobků, masa, masných výrobků, luštěnin, vajec a ryb. Vše je rozděleno do 2 až 3 doporučených denních porcí.

Porce jsou třeba 250 ml mléka (1 sklenka), 200 ml jogurtu (1 kelímek) nebo 55 g sýra. U masa to je 80 g rybího, drůbežího či ostatních druhů. Do porce se počítají dva vařené bílky, malá miska sójových bobů nebo jedna porce sójového masa. Vejce by se měla objevovat na vašem jídelníčku až šestkrát za týden a ryby aspoň třikrát.

Čtvrté patro

Vzhledem k tomu, že je to vrchol celé pyramidy a v jako takovém je naprosté minimum prostoru, jsou zde zařazeny ty potraviny, které bychom měli konzumovat v co nejmenším množství. Jedná se o soli, cukry a tuky.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..