Co je RPSN a k čemu slouží?

Co je RPSN a k čemu slouží?
Co je RPSN a k čemu slouží?

V dnešní době je velmi moderní řešit problém s chybějícím financemi bankovní nebo nebankovní půjčkou. Před jejím sjednáním je ovšem nutné ujasnit si pár základních informací, díky kterým si vyberete takový produkt, který vám s řešením vaší finanční situace nejlépe pomůže.

V opačném případě by se totiž mohlo stát, že by nevyhovující půjčka vaše potíže s penězi ještě více prohloubila, což jistě není to, co od těchto služeb očekáváte. Správný úvěr si vyberete jedině tak, že si mezi sebou veškeré nabídky důkladně porovnáte. K tomu ovšem potřebujete znát několik zásadních informací a jednou z nich je právě RPSN neboli roční procentní sazba nákladů.

RPSN není to samé jako úroková sazba

RPSN je hodnota, která má v sobě zahrnutou úrokovou sazbu a veškeré běžné poplatky, které jsou s daným produktem spojené. Může se jednat například o poplatek za uzavření smlouvy, pojištění schopnosti splácet, vedení účtu a mnoho dalších. Její hodnota se stejně jako v případě úrokové sazby uvádí v procentech. Díky tomuto údaji spolehlivě zjistíte, jestli je pro vás daný úvěr výhodný či nikoliv. Díky RPSN si dokážete spočítat, jaká bude celková částka, kterou za půjčku nakonec zaplatíte.

Vždy chtějte znát výši RPSN

Některé společnosti uvádí pouze úrokovou sazbu, jelikož nechtějí, abyste na první pohled viděli i poplatky, které jsou s úvěrem spojené. Pro správné porovnání i malé půjčky 20000 Kč je proto samotná hodnota úroku zavádějící. Nabídka s vyšší úrokovou sazbou pro vás může být ve finále daleko výhodnější, jelikož nemá žádné skryté poplatky. Oproti tomu úvěr s nižším úrokem může zahrnovat spoustu dalších nákladů, čímž nakonec dojde k jeho výraznému zdražení.

Jak zjistit RPSN

Na výpočet RPSN existuje matematický vzorec nebo online kalkulačka. Pakliže patříte mezi matematické nadšence, můžete si zkusit RPSN sami vypočítat a poté na online kalkulačce ověřit, jestli jste hodnotu vypočítali správně. Hodnota RPSN musí být vždy vyšší, než je hodnota úrokové sazby. Při velmi výhodné nabídce se tyto dvě čísla mohou téměř rovnat, ale vždy platí, že úroková sazba nikdy nemůže být vyšší než RPSN.

Přibližná výše RPSN

Každá společnost má jiné podmínky, ale všeobecně lze říci, že nebankovní poskytovatelé nabízejí půjčky s vyšší RPSN. Je to zapříčiněno tím, že na nebankovní půjčky dosáhnou i tací žadatelé, kterým banka jejich žádost o půjčku z nějakého důvodu zamítla. U bankovních úvěrů se RPSN pohybuje od 9 % do 13 %, zatímco u nebankovních půjček je to většinou od 15 % do 25 % v závislosti na konkrétním produktu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..