Co je to advent


Co je to advent
By: Christopher Bulle

Advent se blíží mílovými kroky, ale málokdo ví, proč se vlastně slaví. Období čtyř neděl před vánocemi je považováno za radostný dlouho očekávaný příchod Spasitele. Advent by měl patřit rozjímání, dobročinnosti i pokání. Před dávnými časy byl považován počátek liturgického roku za postní dobu. Přísný zákaz platil pro zábavu, zpěv a tanec.

Co je to advent

Svátky plné porozumění

Moderní doba by měla z adventu čerpat. Její rychlost je třeba zklidnit, zapomenout na pozemské slasti a věnovat se duševní očistě. Vždyť i naši předkové se během adventu věnovali nenáročným domácím pracím a těšili se na vánoční svátky. První neděle adventní připadá na údobí mezi 27. listopadem a 3. prosincem. V mnoha rodinách se rozsvítí první svíčka adventního věnce, který je symbolem celého období. Věnec by měl obsahovat čtyři svíce, tři fialové a jednu růžovou. V dnešní době se ovšem kombinace různí, v úvahu připadají červené, modré, stříbrné, zlaté, zelené i oranžové svíce.

Adventní věnec

První neděle adventní patří fialové svíci, které se rozžíná na počest proroků, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Druhá svíce, betlémská, se nese v duchu lásky a připomíná Ježíškovy jesličky. Třetí adventní svíce je růžová, pastýřská, a připravuje nás na radost z blížících se vánoc. Poslední fialová svíce, andělská, značí pokoj a mír. Advent konči západem slunce na Štědrý večer. Také se setkáme s označením nedělí, železná, bronzová, stříbrná a zlatá.


Adventní tradice

Co je to advent

S pěkným obdobím před vánoci je spjata spousta tradic. Svátek sv. Barbory se vžil do povědomí lidí řezáním barborek. Třešňové větvičky, které rozkvetly o vánocích, přivolávaly do příbytku štěstí a dívkám předpovídaly svatební den. Chlapci i děvčata si oblíbili sv. Mikuláše, taktéž patrona zamilovaných. Některé děti sv. Mikuláš navštíví, jiným ponechá dárek za oknem. Adventní výzdoba nepatří jen věncům, ale i jmelí. Nesmíme zapomenout na pečení perníčků, které milují všechny generace. Od 1. prosince si děti otevírají adventní kalendář a těší se na Štědrý den. Trendem moderní doby se stala vánoční hvězda. Stálicí mnoha domovů jsou betlémy, mísy s ovocem i ořechy, vánočky, koledy a vánoční stromek. Adventní doba vrcholí Štědrým den, v tento čas je vhodné navštívit kostel a nechat se unášet půvabnou atmosférou vánočních svátků. A milé svobodné dámy, nezapomeňte si na Štědrý den hodit před dveřmi botou. Špička ven znamená svatbu, špička dovnitř sladkou svobodu.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..