Co je to vodní sloupec a nepromokavost bundy?


Co je to vodní sloupec a nepromokavost bundy?
Co je to vodní sloupec a nepromokavost bundy?

V případě, že kupujete bundu, jiné kusy oblečení, spacák či stan, vodní sloupec je informace, která by vás měla zajímat především. Podívejme se, co je to vodní sloupec a jak je to s nepromokavostí i prodyšností materiálů.

Vodní sloupec je údaj, který najdete u velkého množství funkčního prádla, oblečení a dalšího sortimentu. Nezáleží na tom, zda se jedná o bundu, vestu, kalhoty, batoh, spacák nebo stan. Vodní sloupec má u všech produktů stejnou vypovídající hodnotu o schopnosti materiálu odolávat tlaku vody. Podívejme se, jak je to s vodním sloupcem. Možná bude ženy zajímat, jaký má dámská bunda  střih a jak dobře sedí. Vodní sloupec a nepromokavost bundy je ale klíčová.

Vodní sloupec

Hodnota vodního sloupce se udává v milimetrech. Zde platí, že čím je číslo vyšší, tím jde o odolnější materiál. Samotné měření probíhá v laboratoři. Pro snazší pochopení se udává odolnost materiálu vůči vodě právě v hodnotě tohoto vodního sloupce. Představte si svoji bundu, na kterou se položí válec a následně se začne plnit vodou. Voda v tomto válci působí na materiál bundy svojí vahou a rozhodujícím okamžikem se nakonec stane průnik prvních 3 kapek látkou. Výška vody ve válci, při které dojde k tomuto průsaku vody, je právě onen udávaný vodní sloupec, který vás bude při výběru vašeho zboží a produktů nejvíce zajímat.


Nepromokavost

Řiďte se heslem, čím vyšší číslo, tím lepší bude současně i nepromokavost. A co to vlastně je? Nepromokavost je schopnost odolávat proniknutí vody. Pokud si vybíráte vhodný oděv, myslete i na to, že udávaný vodní sloupec udává většinou nepromokavost materiálu a nikoliv nepromokavost celého kusu oblečení neb produktu. Je třeba kontrolovat i švy, zipy a různé větrací otvory. Tahle místa totiž mohou nepromokavost vaší bundy či jiného kousku oblečení výrazně snížit. Dámská i pánská bunda od známé značky je vždy známkou kvality. Hodit se vám budou i nepromokavé vaky.

Prodyšnost a vodní sloupec

Pro rekreační sportovce stačí výška vodního sloupce 5 000 až 8 000 mm. Lyžařskou bundu volte ve výši 3 000 mm vodního sloupce. Pokud jezdíte na snowboardu, volte minimálně 5 000 mm.  Prodyšnost se na bundách uvádí v gramech. Uvádí se, kolik gramů vlhkosti dokáže 1 m² materiálu propustit za 24 hodin. Nejčastěji jde o čísla v rozmezí od 5 000 do 7 000 g.

Na jakou vsadit hodnotu u nepromokavého oblečení

I když přihlédnete k podobě finálního produktu, v konečné fázi nemáme ještě vyhráno. Uváděné hodnoty jsou často měřené pouze při ideálních podmínkách. Při pohybu dochází k různému namáhání a natahování daného materiálu, čímž se jeho schopnost odolávat vodě může opět snižovat. U oblečení a zcela nepromokavých věcí i v extrémních podmínkách vybírejte takové, jejichž odolnost proti vodě odpovídá přibližně 10 000 až 20 000 mm vodního sloupce.

 
51Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..