Jak se starat o stěrače, aby sloužily co možná nejdéle?

Jak se starat o stěrače, aby sloužily co možná nejdéle?

Jak se starat o stěrače, aby sloužily co možná nejdéle?

Stěrače na voze sice vypadají jako drobnost, ale jejich funkce je natolik důležitá, že se bez nich neobejde žádný automobil. Mají přímý vliv na bezpečnost cestování. Dokážou rychle a efektivně odstraňovat:

  • Déšť
  • Sníh
  • Vodu od vozidel

Aby stěrače dobře fungovaly co možná nejdelší dobu, je třeba o ně náležitě pečovat. Jak? Podívejte se s námi.

Pozor na mráz

Jistě to znáte. V zimě přijdete ke svému vozu a vlivem mrazu jsou doslova přilepeny k čelnímu sklu. Tou největší chybou, kterou můžete udělat je to, že začnete samostatné stěrače odtrhávat, nebo že dokonce budete chtít stírat. Oběma postupy výrazně poškodíte gumičky. V druhém případě často i motorek. Ideální je použít rozmrazovače, nebo zapnout ofuk předního okna, dokud sami nepovolí.


Nestírejte na sucho

Také velký problém, kterého se mnoho řidičů dopouští. Pamatujte, že stěrače neodstraní jenom vodu, ale i drobné nečistoty a zrnka písku. Stíráním na sucho riskujete nejenom poškrábání vašich skel, ale pochopitelně tímto postupem ničíte i samotné gumičky u stěračů, a to proto, že zde dochází k nadměrnému tření. To se může dít jak u předních, tak samozřejmě i když vezmeme v potaz také nezbytné zadní stěrače. Pokud zrovna neprší a vy potřebujete setřít okno, nikdy to nedělejte na sucho a vždy použijte ostřikovač.

Gumičky pravidelně čistěte

Dělá to skutečně jenom málokdo. Přitom správné čištěn gumiček u stěračů dokáže jejich životnost výrazně prodloužit. Nejde přitom o nijak složitý a komplikovaný postup. Plně postačí trocha jarové vody a hadřík, který v ní bude namočený. Ten chyťte oběma prsty a poté s ním jeďte po celé délce gumičky na stěrači. Takto postupujte u všech stěračů na voze. Zabere vám to jenom pár desítek vteřin, a přitom to výrazně prodlouží interval případné výměny z důvodu nekvalitního stírání. A to může být na silnici velmi nebezpečné.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..