Co obsahuje sklenička alkoholu?

Co obsahuje sklenička alkoholu?

Co obsahuje sklenička alkoholu?

Podle statistik dokáže každý občan naší republiky starší 15 let vypít zhruba 17 litrů čistého alkoholu ročně. Díky tomuto číslu se řadíme mezi největší pijany ve světě, neboť je to dvojnásobek světového průměru. Pokud vím, před námi už je jen Moldavsko. Pití alkoholu, zejména to nadměrné, přináší i zdravotní rizika. Nehledě na to, že alkohol je většinou hlavní příčinou při dopravních nehodách.

Rizika alkoholu

Bez ohledu na to, co říkají odborníci či to co nám radí naši lékaři, kdo chce pít, vždy si najde důvod proč si skleničku alkoholu dát. Někdo si dává dokonce skleničku pro lepší zdraví. Podle některých studií však většinou alkohol zdraví naopak poškozuje a podílí se na onemocněních srdce a cév. Odborníci tvrdí, že muži starší 50 let, kteří holdují alkoholu, jsou náchylnější k srdečnímu infarktu.

Jaká dávka alkoholu je bezpečná

V podstatě není znám důkaz, že by i sebemenší dávka alkoholu byla nějak zdraví prospěšná, čímž lze říci, že bezpečná dávka prostě neexistuje. Studie dokazují, že i malá dávka alkoholu, pokud se pije delší dobu, škodí. Jediná tekutina, kterou lékaři z tohoto hlediska doporučují, je červené víno, ale maximálně tak dvě deci za den, víc ne.

Co může alkohol zapříčinit

  • Poškození jater
  • Podráždění žaludku
  • Zánět slinivky břišní
  • Rakovina jícnu, úst, hltanu, hrtanu, hlasivek, jater a další (může za to acetaldehyd, který je karcinogenem a vyhřátí se v těle díky zpracovávání alkoholu)

Pokud už je pro Vás nezbytné se napít, vždy je dobré zvážit, co budete pít a v jaké míře. Podle odborníků, kteří zkoumali škodlivost alkoholu na náš organismus, může každá žena vypít zhruba tři jednotky alkoholu za den, u mužů jsou povolené 4 jednotky, aniž by nějak drasticky poškozovali své zdraví. Jedna jednotka je třeba klasické malé pivo, 125 ml vína či 25 ml tvrdého alkoholu. Samozřejmě tyto hodnoty se týkají příležitostného pití tvrdého alkoholu (nepatří sem víno a pivo), když se třeba napijete na oslavě narozenin nebo nějaké podobné příležitosti jednou za čas, nikoliv abyste takto pili každý den.


Pivo

V jednom každém půllitru je ukryto zhruba 170 kalorií a 3,5 – 5,5 procent alkoholu. Pivo obsahuje hodně křemíku, vitaminu B9 a kyseliny listové, díky tomu se doporučuje jedna sklenička piva denně pro silnější a zdravější kosti. Pozor si musí dát Ti, kteří již obézní jsou či jsou k obezitě náchylní, neboť pivo podporuje chuť k jídlu, čímž napomáhá k obezitě.

Šampaňské

Všemi oblíbené bublinky má rád každý, avšak pro naše zdraví to není nijak vítaný společník. Vedle toho, že po vypití máme pocit malátnosti, což způsobují právě bublinky, působí agresivně na žaludek a způsobovat nám žaludeční potíže spolu s pálením žáhy. Jedna sklenička šampaňského obsahuje zhruba 93 kalorií na 125 ml a 12 procent alkoholu.

Červené víno

Řadí se mezi nejlepší alkohol svého druhu, prospěšný pro náš organismus. Obsahuje 10 až 15 procent alkoholu. Pokud ho pijete s rozumem a mírou, tzn. skutečně jen jednu skleničku za den, ochráníte své tělo před ucpáváním tepen a chorobami srdce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..