Encefalitida – nesmyslné mýty, kterým byste neměli věřit


Encefalitida – nesmyslné mýty, kterým byste neměli věřit
Encefalitida – nesmyslné mýty, kterým byste neměli věřit

Klíšťová encefalitida je velmi nepříjemným onemocněním, které děsí mnoho lidí. Klíšťata jsou totiž v posledních letech opravdu velmi rozšířena, čímž se zvyšuje riziko nákazy. Je však důležité znát správné informace, kolem této nemoci totiž oplývají i mýty.

Období očkování

Někdy se můžete dozvědět, že očkování proti klíšťové encefalitidě se provádí pouze v zimním období. Rozhodně to však není nutným pravidlem. Očkování v zimě je vhodnější z důvodu, že tělo má čas vytvořit si imunitu a připravit se na sezónu klíšťat. Očkovat se však můžete nechat kdykoliv, mezi první a druhou dávkou by měl být interval 1-3 měsíce, při potřebě rychlé imunitní odpovědi může být druhá dávka podána i po dvou týdnech od první dávky. Po dvou dávkách by tělo mělo mít dostatečnou imunitu, třetí dávka by měla být podána po 5 až 12 měsících od druhé vakcinace.


Horší průběh nemoci u očkovaných

Údajně se může stát, že pokud klíšťovou encefalitidou onemocníte mezi jednotlivými dávkami vakcíny, průběh nemoci bude o mnoho horší. Jedná se však o mýtus, sice můžete teoreticky onemocnět mezi jednotlivými dávkami, kdy imunita ještě není úplně spolehlivá, průběh nemoci však bude stejný jako u neočkovaných jedinců. První dávka očkování nezajistí dostatečné množství protilátek, 14 dní po druhé vakcinaci má více než 90 % očkovaných dostatečné množství protilátek. Se třetím očkováním se to pak zvyšuje na 96-99 %.

Očkování malých dětí

Někdy se objevuje také názor, že tato vakcína není vhodná pro malé děti. Ta je však dostupná i ve variantě určené dětem již od jednoho roku věku. U dětí je největší riziko, že při hraní venku či s domácími mazlíčky chytí klíště. Toho si vůbec nemusí všimnout, a tak hrozí nákazu encefalitidou. Proto je důležité očkovat i děti, rozhodně byste se o tom však měli poradit s lékařem.

Klíšťová encefalitida může být strašákem, důležité je v sezóně klíšťat buď mít dostatek protilátek díky správné vakcinaci, v jiném případě alespoň vždy po pobytu venku důkladně zkontrolujte, zda jste si nedonesli klíště.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..