Investování do akcií pro začátečníky: Kam se vyplatí vložit své úspory?

Investování do akcií pro začátečníky: Kam se vyplatí vložit své úspory?
Investování do akcií pro začátečníky: Kam se vyplatí vložit své úspory?

Obchodování akcií patří bezpochyby mezi jedny z nejtěžších způsobů investování na finančních trzích. Zároveň však nabízí i jedno z nejvyšších zhodnocení a není tak divu, že do nich chtějí investovat i úplní začátečníci. Právě na ně, na akciových trzích číhají největší nástrahy, kterým se však dá jednoduše vyhnout.

Příprava a zdravý rozum jsou rozhodující

Při investování do akcií je jedním z rozhodujících faktorů, a to především u začátečníků, ne moc oblíbené samostudium a příprava, které vám však za oplátku přinesou kýžené ovoce. Není tak nic jednoduššího než věnovat pár hodin studiu článků na investičních portálech nebo se spojit i se zkušenějšími investory. Vše tak stojí především na času, který věnujete sami sobě a svému cíli stát se úspěšným investorem na akciových trzích.

Hlavní je však vyhnout se nejčastějším chybám svých předchůdců, přičemž tou největší je často otázka kapitálu. Většina začátečníků má totiž pocit, že investování velkých částek či všech svých dostupných financí jim zaručí vysoké zisky, což samozřejmě není pravda. Investování by vám ve skutečnosti nikdy nemělo nějak zasahovat do vašeho osobního rozpočtu nebo rozhodovat o tom, zda se tento měsíc půjdete navečeřet do restaurace nebo budete živořit jen o suchém rohlíku. Jedinou obranou před takovými extrémními případy je tak jen a pouze zdravý rozum, který by vás měl doprovázet vždy když vstupujete do světa investicí a financí. Pamatujte, nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Vsaďte na jistotu

Do akcií můžete investovat jak za účelem vyplácení dividend ale i záměrem s nimi denně obchodovat, což je však mnohem komplikovanější druh investování a začátečníci by se do něj neměli zpočátku vrhat po hlavě. Ještě těžší je ale výběr titulů do vašeho portfolia, který někdy dělá problémy i zkušenějším investorům.

Zezačátku je tak správným krokem vsázet především na velké a silné společnosti, které se ve světě investování označují pod pojmem „blue chips“. Obecně tak mezi nimi můžeme najít například technologického giganta Apple, investiční společnost vlastněnou samotným Warrenem Buffettem Berkshire Hathaway anebo jednu z nejznámějších sociálních sítí Facebook. Na další zajímavé akciové tituly se můžete podívat zde.

České akcie mají také co nabídnout

I když největší podíl na akciovém trhu zabírají zahraniční společnosti není od věci zaměřit se i na české akcie. Samozřejmě v tomto případě nemůžeme počítat s takovými objemy, které nabízí například americké akcie, ale i tak stojí za to nad nimi popřemýšlet. Nejoblíbenějším a nejčastěji obchodovaným titulem je tak u nás především ČEZ, který své investory láká jak na dostatečnou stabilitu společnosti, tak i poměrně štědré dividendy.

Ještě štědřejší je však největší česká tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíchž akcie jsou mnohem dražší ale přinesou tak i vyšší výnosy na již zmíněných dividendách. Pro začátečníky však nabízí český trh i další zajímavé tituly, mezi kterými lze najít jména známých společností jako je například O2, Moneta nebo i Komerční banka.

Jak už bylo řečeno na začátku investování do akcií není žádnou procházkou růžovým sadem, což však neznamená, že byste neměli uspět. Pokud se tedy budete alespoň z poloviny řídit těmito radami neměli byste šlápnout vedle i když i na akciových trzích platí pořekadlo, že i mistr tesař se někdy utne. Pokud vás investování do akcií zajímá více, přečtěte si tento článek

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..