Jak a čím čistit žaluzie?


Jak a čím čistit žaluzie?

Žaluzie jsou žádanou a v dnešní době velmi oblíbenou součástí skoro každé domácnosti. Nejoblíbenější jsou stále ty horizontální.

Čím prospívají?

  • pomáhají chránit naše oči před nadměrným zářením slunečních paprsků do místnosti.
  • chrání nás před nežádoucími pohledy kolemjdoucích či našich sousedů.
  • jsou velkým pomocníkem při snaze uspořit náklady na topení.

Pro každou hospodyňku (či jiného dobrovolníka v domácnosti) je jediným negativem čištění žaluzií. Je to často obtížné, zdlouhavé a mnohdy otravné. Většinou se do očisty žaluzií pouštíme až tehdy, když jsou plné prachu a nezbývá nám než je nečistot zbavit, zejména pokud sdílíte domácnost třeba s alergikem či atopikem.

Při čištění postupujte opatrně. Nevhodný je třeba moc vlhký hadr, který jen prach rozpatlá po celé žaluzii a ještě často poškodí křehké části žaluzie.


Co použít na čištění

  • vysavač – ten sice žaluzie nezbaví mastnoty, ale jako první krok je nejlepší. Stačí si pořídit úzký nástavec (dnes už prodávají nástavec přímo vhodný pro tuto činnost), dát výkon vysavače na minimum a prach ze žaluzie opatrně vysát. Je lepší, když Vám někdo druhý bude držet lamely žaluzie, abyste je nezlomili či nevytrhli. Komu se nechce vytahovat klasický domácí vysavač, může klidně použít malý ruční či mini verzi pro auta.
  • čištění hadrem – suchý hadr Vám bude stačit tam, kde jsou opět žaluzie bez mastnot. Jinak použijte mírně navlhčený hadr, který budete namáčet do kyblíku s prostředkem na odmašťování. Většinou je vhodný obyčejný jar na nádobí. Stejnou službu ale prokáže třeba i ocet. Pokud se Vám nechce otírat každá lamela zvlášť, stačí, když vždy žaluzie zavřete, tím vznikne jedna plocha a hadrem je pomalu otřete, nesmíte tlačit moc, aby Vám hadr neprojel skrz a nepoškodili jste si žaluzii a zároveň neupatlali okno. Stejný způsob použijte přetočením žaluzií na druhou stranu a plochu.
  • kartáče – chcete-li být v čištění opravdu důkladní, pořiďte si kartáče na čištění žaluzií, které jsou na trhu běžně k dostání. Mají několik čistících řad, takže vyčistíte hned několik lamel najednou. Můžete je použít jak k suchému, tak mokrému způsobu čištění. Podobně jako kartáče, poslouží staré rukavice nebo ponožky. Stačí je navléknout na ruce a otírat jednu lamelu za druhou.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup1 komentář na Jak a čím čistit žaluzie?

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..