Jak a kdy přesazovat orchideje?


Jak a kdy přesazovat orchideje?
Jak a kdy přesazovat orchideje?

Přestože je můžeme pěstovat doma, stejně jako jiné pokojové rostliny, péče o orchideje se o dost liší oproti klasickým rostlinkám.

Kdy přesazovat?

Časté přesazování jim neprospívá, je-li to možné, nedělejte to víc jak jednou za 3 roky. Po zakoupení se musí přesadit častěji, podle toho, jak rychle roste. Většinou by se měla přesazovat, dokud jí ten květináč nevydrží až na potřebné 3 roky. Poté se už nechá jeden květináč a pouze se jednou za 3 roky vymění substrát (kdo by chtěl dát nový květináč, může buď koupit stejně velký, nebo o maximálně 1 cm větší, víc už dospělá orchidej opravdu nepotřebuje).

Kořeny jsou schopné zaplnit celý květináč. Orchidej je totiž v přírodě zvyklá růst na kůře stromů, kde se zachytí a kořeny tak volně visí a vlají ve vzduchu, díky čemuž můžou nasávat čerstvý vzduch a vlhkost ze vzduchu. Z toho důvodu je nutné, abyste použili hrubozrnný, vzdušný substrát, aby se ke kořenům dostalo dost vzduchu.


Přesazujte na jaře či hned poté co odkvete. Jestli máte takovou, která kvete v podstatě pořád, přesazujte je i tak a nechte to na jaro. Pouze dejte pozor na nerozvinutá poupátka, která by přesazením opadala. Jedině, když by orchidej začala chřadnout, tak jí přesaďte bez ohledu na čas či poupata.

Jaký květináč?

  • Průhledný, aby propustil hodně světla
  • Vzdušný, pokud možno s hodně děravým dnem
  • Zhruba o 2 – 3 cm větší než byl, pokud je orchidej stále ve fázi růstu

Jak přesadit?

  • Nejlepší je orchidej chytit dole pod listy a pomalu vytáhnout, aby se nepoškodila, pomáhá, když necháte chvilku květináč odmočit.
  • Zbavte se všeho, co je mezi kořeny (substrát, kamínky atd.), můžete je prolít konví s vodou nebo vzít orchidej pod menší proud sprchy a kořeny prostě vysprchovat.
  • V místě kde jsou kořeny poškozené a rozpadají se, je čistými nůžkami odstřihněte a konce rostliny v místě střihu posypte skořicí, která zabrání tomu, aby byla rostlina napadena nějakou chorobou skrz kořeny.
  • Na dno nového květináče dejte trošku substrátu určeného pro orchideje, zasuňte orchidej a jemně jí přidržujte, dokud kolem ní nedáte potřebné množství substrátu. Až bude květináč plný, celé to přimáčkněte i s rostlinkou dolů.
  • Nakonec orchidej důkladně zalijte a dejte na místo.
 
51Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..