Jak léčit laryngitidu u dětí


Jak léčit laryngitidu u dětí

Laryngitida je nepříjemná a u malých dětí nebezpečná nemoc. Přichází většinou zcela nečekaně z plného zdraví, kdy se dítě, které šlo večer spát maximálně s drobným chrapotem, za hodinu až dvě budí a dusí se charakteristickým štěkavým kašlem. I ten, kdo ho nikdy neslyšel, okamžitě pozná, že nejde o obyčejný kašel.Jak léčit laryngitidu u dětí

Okamžitá pomoc

Okamžitá pomoc je potřeba vždy, liší se však podle závažnosti příznaků. Pokud se dítě dusí, obtížně se nadechuje i vydechuje, je bledé a na čele mu vyvstává pot, je jedinou možnou volbou přivolání rychlé zdravotnické služby. Pokud máte doma kortikoidy na toto onemocnění, nezdráhejte se je použít.


Pokud situaci vyhodnotíte jako méně závažnou, nebo právě čekáte na příjezd RZ, pak je ideální pomocí dát dítě dýchat studený vzduch. V zimním období ho jednoduše zabalte do deky a dejte ho k otevřenému oknu. V teplých měsících vám podobně poslouží otevřený mrazák.

Následná léčba

Dále dítěti podejte léky na suchý dusivý kašel, dobrou službu udělají také antihistaminika, která roztáhnou dýchací cesty. Po zbytek noci nechte dítě spát spíše v sedě s podloženou hlavou a trupem, větrejte a zvlhčujte vzduch. Stejně postupujte i během následujících nocí. Během dne je nejlepší klid a odpočinek, obklady a zábaly na krk, a v neposlední řadě pití teplých nápojů.

Antibiotika jen výjimečně

Laryngitida je nemoc virového původu, a tak se antibiotiky většinou neléčí. Může se však stát, že nemocný hrtan napadnou druhotně bakterie, a pak je tato léčba na místě.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..