Jak na přírodní barvení látek?


Jak na přírodní barvení látek?
Jak na přírodní barvení látek?

Jistě jste již slyšeli o batikování či barvení oblečení. Ať už chcete přebarvit dámské šaty, tričko, legíny nebo jiný kus oblečení, krásných barev lze dosáhnout i bez chemických barev, zkuste barvit přírodou!

Co budete potřebovat?

Základní věcí, bez které se neobejdete, je hrnec. Ten by měl být nerezový nebo smaltovaný o objemu alespoň 5 litrů. Dále se mohou hodit také rukavice pro manipulaci a dřevěná vařečka. Důležité je myslet také na opatrnost, protože látky, se kterými budete pracovat, mohou být toxické. Najdou se rostliny, které textil obarví samy o sobě, k některým je však třeba přidat mořidla, která usnadní vsáknutí barvy a zvýší trvanlivost. Takovýmto mořidlem může být kamenec, modrá či zelená skalice.

Co vše z přírody barví?

Ořešák patří mezi silná barviva i bez mořidel, podle množství surovin a doby louhování lze získat různé odstíny hnědé. Dalším skvělým přírodním barvivem je kurkuma, která již při 2 čajových lžičkách na 5 litrů objemu zanechá na látce sytě žlutou barvu. Cibulové slupky mohou také posloužit, z těch získat od odstínů žluté až po světle hnědou. Třezalka je velmi rozmanitým barvivem, při první várce barví na světle zelenou, při louhování přes noc pak hnědofialovou. Při přidání mořidla dosáhnete v první várce žluté barvy, v druhé pak hnědočervené.


Jak na přírodní barvení látek?

Jak na to?

Postup barvení je velmi jednoduchý. Stačí vzít zvolenou bylinu, nařezat ji na drobné kousky, které pak vložíte do hrnce. Pak lze zalít horkou či studenou vodou, v podstatě na tom nezáleží. Přidáme mořidla, s množstvím lze experimentovat a měnit tak odstíny barev. Obsah hrnce přivedeme k varu, chvíli povaříme a pak odstavíme a necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Poté do roztoku ponoříme namočenou látku, můžeme nechat stát několik minut nebo hodin, závisí na tom, jakou intenzitu barvy chcete. Obecně platí, že lépe se přírodní barvení vyplatí u rostlinných vláken (len, bavlna).

Ačkoliv tímto způsobem nezískáte bláznivé odstíny barev, jedná se o skvělou zkušenost. Díky individualitě rostlin navíc z každého pokusu můžete získat o něco jiný výsledek.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..