Jak na špatný spánek?

Jak na špatný spánek?

Jak na špatný spánek?

Často si za něj můžeme sami. Nejen, že nespíme potřebných 8 hodin kvalitního spánku (minimálně 8), ale v ložnici se rozptylujeme spoustou rušivých elementů, které náš spánek oddalují a ničí. Odjakživa platí, že v ložnici bychom se měli věnovat jen spánku a partnerským hrátkám. Bohužel spousta z nás si v ní pouští televizi, do postele si bere mobil a notebook, aby mohl případně dodělat práci, kterou přes den nestihl nebo si chystá třeba prezentaci či přednášku, na kterou by jinak neměl čas, takže pak ve finále místo 8 hodin naspí jen 4.

Základním kamenem pro zdravý, poklidný a ničím nerušený spánek je zbavit se všeho, co nás v posteli ruší. Zkuste vypojit televizi ze zdi, vypnout nebo aspoň ztišit mobilní telefon, nenosit si tam notebook, zhasnout světla a světelné budíky. Hlavně zapomeňte na práci, podle odborníků, je to právě práce, která nás v posteli vyrušuje nejvíc a může za to, že tak nevalně spíme. Naordinujte si před spaním relaxaci, tzn. to, co nemusíte udělat a rozhodnout hned, nechte až na ráno a přestaňte na to myslet.


Nejlépe se můžete před spaním odreagovat s partnerem, ale pokud Vám to nestačí, zkuste si přečíst nějakou hezkou knihu, můžete také vyzkoušet meditaci nebo si pustit do sluchátek nějakou poklidnou, relaxační hudbu, která Vás nakonec ukolébá k poklidnému spánku.  Dobré je také vyvětrat místnost, aby v ní bylo chladno. Lépe se v ní pak dýchá a dříve se Vám podaří usnout. Spousta lidí třeba praktikuje aromaterapii, kdy si dáte do pokoje aroma lampu, do ní vodu s nějakým vonným olejem a vdechujete krásnou vůni, která zklidní Vaší mysl a spánek se tak dostaví včas.

Když nic z toho nepomáhá, přichází na řadu různé prostředky, které pomůžou s poruchou spánku. Vedle tabletek, jež Vám může předepsat lékař, ale nejsou zrovna pro Váš organismus nejvhodnější, jsou nejlepší volnou bylinky.

Co pomáhá na spaní

  • Meduňkový čaj – skvělý proti nespavosti, zbavuje úzkosti, bolestí hlavy, ale také třeba nevolnosti v žaludku (kdo nechce čaj, může si před spánkem rozžvýkat pár čerstvých lístků meduňky)
  • Mateřídouška – vedle toho, že je dobrá pro naše trávení, pomáhá nám se zklidnit, navodit pocit pohody a lepší nálady
  • Levandule – ulevuje od stresu, napětí, bolesti hlavy a zbavuje nás podrážděnosti. Je většinou vhodná na aromaterapii.
  • Bylinné sirupy
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..