Jak na údržbu dřevostavby


Jak na údržbu dřevostavby

O zahradní domky, pergoly, altány a dřevostavby je nutné se pravidelně starat. Zahradní domek ze dřeva lze dnes pořídit v různých odstínech dřeva i střešní krytiny. Zvolenou barvu dřeva lze i vhodně tónovat vhodně zvoleným nátěrem.

Pro prodloužení životnosti dřevěných staveb a zahradních domků je třeba pravidelná péče. Staré a stále zachovalé roubenky, sruby a dřevěné chaty jsou důkazem, že dřevo je trvanlivý materiál. Pokud chcete, aby vám zahradní dřevěný domek sloužil dlouhou dobu, je třeba mu věnovat dostatek svého času pro pravidelnou údržbu. Pak neztratí zahradní domky a dřevostavby svěží a krásný vzhled.

Pozor na škůdce, plísně a houby

Okapy je třeba pravidelně čistit, jinak bude voda stékat tam, kde nemá. Dochází pak ke vzniku plísní. Zkontrolujte, zda nejsou vaše okapy zanesené a proděravěné. Nepřítelem pro zahradní domek, zahradní altán, pergolu či dřevostavbu jsou i dřevokazné houby a hmyz. Velkým škůdcem pro zahradní domky a dřevostavby jsou i paprsky slunce, voda, déšť i sníh, zvýšená vzlínající vlhkost z půdy, plíseň a houby. Precizně dejte na údržbu a nezanedbávejte prevenci a vyhnete se potížím.


Nátěr je základ

Velmi důležitý je pravidelný a správný nátěr dřevostavby. Základní lazury a barvy je třeba nanášet pravidelně. V nabídce je mnoho druhů lazur. Velmi přínosné jsou i ohnivzdorné nátěry pro větší bezpečnost. V současné době jsou k dostání dva druhy základních lazur, laků a barev. Nátěry vodou ředitelné anebo syntetické. Vodou ředitelné lazury jsou šetrnější ke zdraví i životnímu prostředí. Při natírání nebudete vdechovat škodlivé výpary, nejsou toxické a nehrozí nebezpečí vzniku požáru, jako u syntetického nátěru.

Impregnace dřeva

Správná impregnace dřeva pro dřevěný domek na zahradu dodá ochranu proti dřevokaznému hmyzu, plísni i houbám. Nejprve je třeba precizně odstranit předchozí vrstvu impregnace, jinak se vám začne nový nátěr brzy odlupovat i se starým nátěrem. Pokud používáte vosky a oleje, vynikne s nimi původní struktura dřeva. Současně pomocí nátěru zabráníte vysychání a praskání dřeva. Můžete zvolit i různě barevné odstíny a dát dřevostavbám zcela jedinečný vzhled.

 

 
51Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..