Jak na zahradní septik? Zjednodušte si jeho realizaci


Jak na zahradní septik? Zjednodušte si jeho realizaci

Odpadní vody je potřeba někam odvádět. Ve většině případů je to městská či obecní kanalizace. Na druhou stranu kanalizace není vybudována všude. Platí to zejména pro menší vesnice nebo odlehlejší oblasti. V posledních letech se situace sice pomalu zlepšuje i vlivem dotací, ale míst bez kanalizace je zkrátka stále velmi mnoho. Dříve se taková situace řešila žumpou, dnes je potřeba čistička odpadních vod nebo septik. A právě o septiku si něco řekneme v našem článku.

Výhody a princip betonového septiku

Septik může být plastový nebo betonový. Betonový septik má oproti plastovému ale řadu výhod. V prvé řadě vám opravdu vydrží. Není potřeba jej také zajišťovat proti sesuvu zeminy, protože je dostatečně pevný. Septik je vlastně zdokonalená žumpa. Hlavní je, že odpadní vody se nedostávají do okolí. Hrubé nečistoty v něm zůstávají a někdy je potřeba je vyvézt fekálním vozem, stejně jako u žumpy. Přečištěnou vodu přes pískovou filtraci pak lze svádět do povrchových či podzemních vod.

Realizace septiku

Rozhodnete-li se pro septik, tak je potřeba si zvolit vhodnou realizační firmu, která zajistí jeho bezpečné usazení a správnou funkci. Betonové septiky můžete získat s rozvozem po celé ČR. Existují v různých velikostech zhruba od 7 do 12 kubických metrů. Je vhodné volit raději větší septik, aby se nemusel často vyvážet. K septikům patří také příslušenství:

  • Litinový poklop
  • Betonový komín
  • Průjezdová deska
  • Měřič hladiny odpadních vod

Litinový poklop zabezpečí septik, ale můžete jej také zakopat hlouběji. Potom je potřeba betonový komín, který spojí nádobu s povrchem, aby bylo možno septik vyvážet. Pokud zvolíte třeba betonové jímky Praha, tak můžete využít akce, díky které dostanete slevu. Stačí někoho přesvědčit, třeba souseda, aby se rozhodl pro instalaci jímky také. Jímka je podstatně levnější než provoz čističky, takže s přesvědčováním to složité mít nebudete.

 
51Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..