Jak postupovat v případě nehody z pohledu práva

Jak postupovat v případě nehody z pohledu práva

Může se to stát každému. Zastavíte před školkou, otevřete dveře a omylem srazíte projíždějícího cyklistu důchodového věku. Cyklista je zraněn, naštěstí žije, ale odveze ho sanitka. Vás čeká bohužel řada nepříjemností, a to velmi pravděpodobně trestní stíhání a jednání s odpovědnostní pojišťovnou. Tuto situaci jste nikdy předtím neřešili a je lepší obrátit se na odborníka, než udělat nevratné chyby.

Ne každá nehoda s újmou na zdraví musí skončit odsouzením a zákazem řízení, velmi často se podaří „papíry“ zachránit s pomocí tzv. odklonu, tj. podmíněného zastavení trestního řízení nebo narovnání. V takovém případě soud nerozhoduje o vině a neukládá trest, tzn. nemůže uložit ani trest zákazu řízení motorových vozidel.

Jak postupovat Vám ráda poradí Mgr. Karolína Kazdová, advokátka, se sídlo Nymburk, pobočka Praha, www.karolinakazdova.cz, která má v této oblasti bohaté zkušenosti jako obhájce i jako specialista na pojistné právo. Kontaktovat právníka je třeba ideálně ještě před prvním výslechem na policii, jedná se o tzv. podání vysvětlení.

Mgr. Karolína Kazdová Vám poradí s obhajobou tak, abyste v ideálním případě zachránili „papíry“ a nedostali zákaz řízení. K tomu je třeba co nejdříve (umožňuje-li to jeho zdravotní stav) kontaktovat poškozeného a sepsat s ním dohodu o náhradě škody (i když veškerá plnění jsou hrazena z povinného ručení).

Bohužel se v praxi stávají i případy, kdy v důsledku dopravní nehody poškozený zemře. Ani v takovém případě není vyloučeno zachránit řidičský průkaz, avšak vyžaduje to již větší úsilí a náklady. V takovém případě se jedná s pozůstalými, kteří velmi často ztrátu příbuzného těžce nesou, požadují mnoha milionové odškodné, přísné potrestání řidiče a zákaz řízení vnímají jako satisfakci.

V takovém případě však lze s pozůstalými uzavřít dohodu o náhradě škody a pokusit se o podmíněné zastavení řízení či narovnání.

S jednáním s pozůstalými a se sepisem dohody o náhradě škody, stejně jako s obhajobou v přípravném řízení a u hlavního líčení Vám pomůže zkušený advokát.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..