Jak probíhá odborné vyčištění studny?


Jak probíhá odborné vyčištění studny?
Jak probíhá odborné vyčištění studny?

Každý majitel studny, jí musí nechat čas od času vyčistit. Rozhodně by se však do toho neměl pouštět sám, ale naopak svěřit její čištění do rukou specializované firmy, která vodní zdroj vyčistí mnohem rychleji a s lepším účinkem, navíc je to i bezpečnější, neboť do studny sestoupí pracovník firmy (odborník), který bude mít potřebné vybavení a ještě ho bude jistit jeho kolega.

Dříve, než samotné čištění začne, zjistí nejprve profesionální studnař, v jakém stavu studna a její okolí vůbec je, přeměří její plášť i hloubku, poté si odebere vzorek vody, který projde rozborem a rozhodně, jaký způsob bude potřeba, aby se studna vyčistila. Popřípadě Vám udělá návrh na její rekonstrukci, pokud to bude nutné.

Pokud bude rozbor v pořádku a voda je po chemické stránce vyhovující, stejně jako stav horní části studny, může se odborný pracovník pustit do profesionálního čištění.


Jak čištění probíhá?

  • ze všeho nejdřív se odmontuje čerpací zařízení spolu s potrubím, vyčistí se, a pokud je to nutné, vadné díly se vymění za nové.
  • poté se do studny spustí kalové čerpadlo, které bude vodu odčerpávat do co největší vzdálenosti od studny.
  • v průběhu odčerpávání se několikrát čerpání vody přeruší, aby se proudem vody opláchly stěny studny a uvolnily se případné usazeniny, zejména z mezer v případě kamenné studni.
  • následně musí studnař zjistit, jestli nejsou ve studni plyny. Na to se používá zapálená svíčka, která se do studny spustí. Když zhasne, je ve studni málo kyslíku, pokud vzplane, je to známka, že tam může být zvýšená koncentrace metanu. V případě, že je ve studni sirovodík, pozná se to podle typického zápachu.
  • nad studnou se postaví trojnožka, na které bude naviják a na něm se studnař pomalu spouští dolů, aby mohl očistit stěny studny kartáčem, pak je důkladně opláchne.
  • poté co budou stěny hotové a vyčištěné, vysbírá ze dna všechny předměty a různé usazeniny, k čemuž mu pomůže vrátek, v neposlední řadě musí ještě vyčistit pramen.
  • nakonec je nutné studnu vydezinfikovat, což znamená, že se musí stěny pokropit dezinfekčním přípravkem a poté se kontaminovaná voda postupně odčerpá. Je důležité, aby dezinfikovaná voda prošla i potrubím.

Na závěr se musí vyčištěná studna znovu zkontrolovat, protože i když je čistá, neznamená to, že je voda nezávadná. Musí se provést opětovný rozbor vody (chemický i bakteriální). Od toho, jak dopadne rozbor, se bude rozvíjet případná další nutná úprava vody.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..