Jak ušetřit za teplo?


Jak ušetřit za teplo?

Podle odborníků je to právě vytápění, za které se utratí nejvíce. Energie na teplo tvoří téměř 60% z celkové energetické spotřeby každé domácnosti. Pokud patříte mezi ty, kdo přetápí, zaplatíte víc. Díky několika málo opatřením lze spotřebu snížit o několik procent. Může se dokonce jednat i o desítky procent.

Regulace

Inteligentní systémy, či termostaty pomáhají s rychlou regulací tepla, jak v domácnostech, tak ve firmách. Systémy mají navíc spoustu programů a funkcí. Regulací tepla lze ušetřit zhruba 20% nákladů.

Mezi výhody tzv. inteligentních přístrojů patří jejich schopnost nastavení topení na určité části dne, zvlášť pro každou místnost, a zajistit, aby nebyly místnosti přetopené. Pamatujte si, že každý stupeň navíc, je vyšší spotřeba energie, a to až o 6%. Nižší teplota naopak zaručuje, že ušetříte. Dle odborníků, se dá za každý jeden stupeň, o který topení snížíme ušetřit asi 2.500,- Kč ročně.

Jaké teploty nastavit

  • Kuchyň = 20 – 22°C
  • Obývací pokoj = 20 – 22°C
  • Ložnice = 18 – 20°C
  • Dětský pokoj = 20 – 21°C
  • Koupelna = 22 – 24°C
  • Chodba = 17 – 19°C

Záclony a závěsy

Má je doma téměř každý, přestože dnes jsou modernější spíše žaluzie a podobně. Existují samozřejmě i domácnosti, které nemají ani jedno, přesto převládají ti, kdo mají oboje. Jejich používání však zvyšuje spotřebu, pokud nezakrývají jen okno, ale i topné těleso pod oknem. Pokud zakryjete topení závěsem, teplo se nedostane do místnosti a spotřeba energie vzroste až o 40%. Když za topení umístíte reflexní fólii, bude se nejen teplo odrážet lépe, ale zvýší se také výkon topení. Je zajímavé, že tzv. pasivní stavby, mají zhruba o 90% nižší spotřebu energie, než klasické domy.


Zateplení domu a utěsnění oken

Jestliže máte typická dřevěná zdvojená okna a nechcete je měnit, nechte je prostě jen přetěsnit. Obyčejná skla u jednoduchých oken stačí nahradit tepelně izolačním dvojsklem spolu s vhodným těsněním. Dá se tak snížit spotřeba až o 50%. Starší okna a dveře je nutné zaizolovat. Vhodné těsnění zamezí tepelným ztrátám. Naprosto nevyhovující je dlouhé větrání, díky kterému se ztratí až 75% tepla. Doporučuje se krátké větrání okny dokořán. Mikroventilace je v tomto případě absolutně nevhodná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup1 komentář na Jak ušetřit za teplo?

  1. Já se tedy docela nerad omezuji a to hlavně v pohodlí. Takže pokud chce člověk aspoň trochu normálně žít, tak musí hledat jinde, kde lze uspořit. My jsme za teplo ušetřili změnou dodavatele plynu. Nám se osvědčila v tomhle směru xenergie, ceny mají mnohem přijatelnější a doma nepřicházíme teplotní komfort.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..