Jak se počítá výše odškodnění za pracovní úraz


Jak se počítá výše odškodnění za pracovní úraz

Přihodil se vám pracovní úraz a řešíte nyní odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění? Přečtěte si, jak a podle čeho se postupuje při výpočtu.

Hodnota jednoho bodu

Jeden bod bolesti a ztížení společenského uplatnění odpovídá hodnotě 250 Kč. Lehký otřes mozku má například hodnotu 20 bodů. Když se mezi sebou tato dvě hodnoty vynásobí, vzniká nám výše základního odškodnění bolesti, která bude v tomto případě činit 5 000 Kč.

TIP: Řešíte odškodnění pracovního úrazu zaměstnavatelem? Obraťte se na specializovanou advokátní kancelář.

Z čeho bodové hodnocení vychází

Při řešení odškodnění pracovních úrazů se vychází zejména ze zákoníku práce   a nařízení vlády č. 276/2015 Sb., ve kterém je stanoven výpočtový mechanismus pro jednotlivé druhy zranění.


Základní hodnocení bolesti se může i navýšit

Hodnotící lékař by měl v rámci bodového výpočtu zvážit také možnost navýšení základního hodnocení bolesti. Navýšení totiž umožňuje nařízení vlády č. 276/2015 Sb.

V praxi se lze velmi setkat s nesprávnými výpočty bolesti a ztížení společenského uplatnění, kdy lékaři například opomenou body bolesti za operační zákroky. Nebo zapomenou zahrnout některé položky újmy na zdraví u ztížení společenského uplatnění.

Pokud proto řešíte odškodnění pracovního úrazu, vždy doporučujeme obrátit se na specializovaného znalce z oboru zdravotnictví, který provede správný výpočet.

Více informací o odškodnění pracovních úrazů najdete na www.odskodnenizapracovniuraz.cz.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..