Jak se připravit na pracovní pohovor?


Jak se připravit na pracovní pohovor?
Jak se připravit na pracovní pohovor?

Zareagovali jste na inzerát a jste pozvaní na pracovní pohovor, ale nejste si jistí, jak se na něj připravit? Pak si zapamatujte ty nejdůležitější údaje, abyste na budoucího zaměstnavatele udělali dojem, protože často se stává, že i ten nejmenší prohřešek či chyba, mohou znamenat uzavření cesty za vysněným místem.

Co je důležité?

  • Naučte se nazpaměť jméno kontaktní osoby, u které se máte na pohovoru hlásit. Není vhodné, když po příchodu na místo hledáte jméno na kousku papíru, kam si ho zapíšete. Nedělalo by to dobrý dojem.
  • Zjistěte si přesnou adresu i patro, kam se máte na pohovor dostavit. Můžete si klidně od personalisty nechat poradit i s cestou. Neváhejte si trasu projet nanečisto třeba den předem, ať nepřijde pozdě, neboť pozdní příchod na pohovor je neomluvitelný.
  • Důkladně se seznamte s firmou prostřednictvím jejich internetových stránek. Zaměřit byste se měli na vše podstatné (klidně i z jiných zdrojů), co by vám mohlo pomoci, např. nejnovější mediální kampaň a podobně.
  • Vždy mějte časovou rezervu. Na místo byste měli dorazit nejméně 10 minut předem a ohlásit se až několik minut předtím, než máte sjednaný čas schůzky.
  • Jakmile si vás přijde kontaktní osoba (ať už personalista či majitel firmy) vyzvednout, oslovte ho příjmením, čímž navodíte osobnější atmosféru.
  • Vaše jednání a vystupování by mělo být uvolněné, otevřené a sebevědomé. Neskákejte nikomu do řeči, mluvte spisovně, nedělejte zbytečné nejlepší vtipy a také se neřehtejte jako kůň (decentní pousmání bude bohatě stačit).
  • Dbejte také o svůj zevnějšek. Pro pány je vhodná čistá a vyžehlená košile, kalhoty (můžou to být i džíny, ale ne potrhané) a košile. Samozřejmostí jsou upravené nehty i vlasy. Dámy mohou zvolit kostýmek, či halenku a sukni, vhodné jsou i kalhoty a tričko se sakem. Přehánět by to neměly s líčením, protože v případě pohovoru platí, že méně znamená více. Není dobré, když dorazíte na pohovor zmalované jako plakát.
  • Na pohovor si vezměte také vytištěný životopis, případně další dokumenty, na kterých se dohodnete před schůzkou. Mějte po ruce i poznámkový blok, psací potřeby, případně i kalkulačku. Klidně si v průběhu pohovoru dělejte poznámky.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..