Jak si vypěstovat avokádo?


Jak si vypěstovat avokádo?

Avokádo je v dnešní době oblíbenou součástí jídelníčku. Není divu, když se jedná o superpotravinu. Jak tedy zužitkovat pecku a vypěstovat si tak vlastní avokádo?

Co je to vůbec avokádo?

Avokádo se řadí mezi ovoce, je plné vitaminů a minerálních látek. V jednom se však od ovoce velmi liší – má vysoký obsah tuků. Nemusíte se však bát zařadit ho do své stravy, protože tyto tuky jsou našemu tělu velmi prospěšné. Plody avokáda rostou na stromě zvaném hruškovec přelahodný, převážně je ale užíván název avokádo.

Jak si vypěstovat avokádo?

Tipy, jak správně naklíčit pecku

Pro pěstování tohoto ovoce budete potřebovat velkou dávku trpělivosti. Avokádová pecka si totiž s klíčením dává pěkně načas. Vy jí však můžete pár triky pomoci.

  • Prvním nejdůležitějším krokem je pecku vyjmutou z plodu pořádně očistit. Nesmí na ní zbýt žádná dužina, protože by mohlo dojít k hnití a dále přerušení procesu klíčení. Nejvhodnějším způsobem, jak hruškovec naklíčit, je ve vodě.
  • Do pecky uděláte po obvodu tři díry, do kterých zasunete špejle či párátka a o ně pak zachytíte pecku na okrajích sklenice. Ta musí být naplněna čerstvou vodou tak, aby se hladina lehce dotýkala spodní části pecky.
  • Pak už stačí jen čekat, opravdu se nejedná o rychlý proces, proto tomu dejte čas a nebojte se, že by váš pokus byl nevydařen. Tento proces může trvat až dva měsíce.

Co dělat po přesazení

Přesadíte-li pecku do květináče, je vhodné zvolit lehčí substrát. Rostlina potřebuje k dobrému prospěchu pokojovou teplotu. Avokádo může dorůstat až do výšky dvou metrů, je vhodné ho zastřihovat, aby docházelo ke kvetení. V období růstu je potřeba stromek také přihnojit, aby měl z čeho čerpat. V létě je možné přenést hruškovec ven, musí se však dávat pozor na sluníčko, aby nedošlo ke spálení listů. V zimě pak je třeba rostlině zajistit teplotu kolem 15 °C a dostatečně světlé místo.


Ačkoliv získat plody z takto pěstované rostliny je velmi obtížné, může se stát hruškovec okrasou vaší domácnosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákupKomentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..