Jak uložit ovoce a zeleninu na zimu?

Jak uložit ovoce a zeleninu na zimu?

Jak uložit ovoce a zeleninu na zimu?

Také se celý rok těšíte, až bude léto a vy si užijete vypěstovanou zeleninu a ovoce z vlastní zahrádky? Doplníte si tak spoustu vitamínů a o té nesrovnatelné chuti ani nemluvě. Čerstvá domácí zelenina je samozřejmě také nejzdravější pro děti, které ji rády na zahrádce trhají. Abychom ale jim i sobě udrželi zdraví a imunitu, měli bychom tyto vitamíny konzumovat po celý rok. Uchovejte si tedy vám vypěstované vitamíny i na zimu!

Jaké jsou tedy nejčastější možnosti jejich uchování?

Mražení

Ovoce

Nakrájíme kousky ovoce naskládáme na prkýnko tak, aby se kousky sebe nedotýkaly a necháme zamrazit. Díky tomu bude ovoce pěkně sypké a nezmrazí se vám do jedné velké ovocné koule. Uskladníme do sáčků.

Zelenina

Je vhodné ji před zmražením blanšírovat – spařit vroucí vodou a následně rychle zchladit. Tak si zelenina uchová nejenom většinu svých důležitých vitamínů, ale také barvu, a dokonce i chuť.


Bylinky

Dle potřeby je nasekáme a tyto kousky vložíme do tvořítka na led. Následně jednotlivé porce vyloupneme a uchováme v sáčku.

Sušení

Sušením se uchová také většina vitamínů a cenných látek. Díky tomu, že se odpaří voda, je toto ovoce potom snadno uskladnitelné. Je možno sušit na slunci, radiátoru, v troubě nebo přímo v sušičce na ovoce.

Zavařování

Při této variantě ve spousta vitamínů vypaří kvůli pasterizaci, nicméně i tato forma uchovávání ovoce a zeleniny je velice oblíbená. Velkou výhodou je také to, že si můžeme sami ovlivnit, kolik cukru či jiných „přísad“ pro zavařování k ovoci či zelenině přidáme a můžeme tak sami regulovat, jak bude zavařenina následně chutnat.

Vyhazovat na zimu vaše pracně vypěstované plody je přece hloupost. Tak si dejte trošku práce a zařiďte, aby byly tyhle plody vaší rodině dostupné po celý rok. Kupované ovoce není ani zdaleka tak zdravé a chutné, jako to vaše, s láskou pěstované.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..