Jak vybrat krmivo pro svého psa?

Jak vybrat krmivo pro svého psa?

Jak vybrat krmivo pro svého psa?

Přinesli jste si domů pejska a vše máte připravené – pelíšek, vodítko, hračky, ale trochu tápete v oblasti krmení? Výživa je totiž velmi důležitá. Klíčovou roli samozřejmě hraje především u štěněte, nicméně i dospělý pes má mnohdy specifické požadavky.

Jinak se stravuje štěně, jinak dospívající pejsek a zcela rozdílně stárnoucí pes. V každém období potřebuje pes kvalitní krmivo, které jeho tělu dodá vše potřebné. Ne každý si domů přinese štěně. Existují lidé, kteří si pořídí dospělého pejska z útulku nebo jej zachrání z ulice či jim ho daruje někdo známý. Ať je to jak chce, zaměříme se dnes na stravu psa. Co by měla obsahovat?

Jak vybrat krmivo pro svého psa?

Podobné složení potravy jako u lidí

Krmivo pro psy je svým složením podobné, jako jídlo lidí, ale to rozhodně neznamená, že mají jíst lidskou stravu. Krmení vašeho pejska bude pro vás jedním z nejdůležitějších úkolů. Potravou, která obsahuje bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály pes přijímá energii a veškeré živiny, aby mohl být zdravý a vitální.


  • Bílkoviny – jsou potřebné pro správný růst, obnovu tkání, dodání energie. Tělo je nedokáže ukládat, a pokud je jich nadbytek, tělo je promění na glykogen či tuk.
  • Sacharidy – jsou stejně důležité, jako pro člověka. I zde rozeznáváme cukry jednoduché a složené (například škrob). Upřednostňovány jsou bezpochyby cukry složené, které tělo tráví delší čas, tudíž z nich lze čerpat energii delší dobu.
  • Tuky – zastupují energii v té nejkoncentrovanější podobě, protože obsahují až dvojnásobné množství energie, oproti sacharidům. Důležité jsou pro vstřebávání vitamínů, které jsou pro psa nezbytné pro zdravou kůži a srst.
  • Minerální látky a vitamíny
  • Zajišťují zdraví psa – zdravé kosti, zuby, imunitu. Tyto najdete ve stravě psa v podobě doplňkových výživných látek. Často jsou to i pamlsky pro psy, které zaženou laskominy a ještě dodají jeho tělu zdraví prospěšné látky. Mimo kvalitního krmiva proto nezapomínejte i na tyto doplňkové výrobky. Mnohem lepší je podat psovi pamlsek určen právě jemu, než lidské jídlo.

Nezapomínejte na vodu

Je velice důležité, aby měl váš pes vždy plnou misku čisté vody. Voda podporuje látkovou výměnu v těle, tvoří až 70 % hmotnosti psa a je stejně důležitá, jako kvalitní krmivo. Během dne vodu i několikrát vyměňte. Dospělý zdravý pes potřebuje cca 30 až 60 ml vody na kilogram hmotnosti.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..