Jak vybrat matraci pro dítě

Jak vybrat matraci pro dítě
Jak vybrat matraci pro dítě

Svým potomkům chceme obvykle dopřát to nejlepší. Ne vždy si však uvědomujeme, že to, co je nejlepší pro nás, může být naopak pro děti dokonce zdraví nebezpečné! A to zdaleka neplatí jen v jídle či v oblečení, ale také v dětské postýlce.

A přitom se při výběru nábytku k dětem mnohem více zamýšlíme nad jeho barvou a povrchovými vlastnostmi než nad čímkoliv jiným. U matrace je samozřejmě důležité, aby šla dobře vyčistit, případně bylo možné vyprat její potah. Ovšem zaměřit bychom se měli i na použitý materiál.

Zapomeňte na zdravotní hit, dětem mnohem více prospěje jednoduchost.

Nezáleží na tom, zda je vaším cílem výběr matrace pro miminko nebo spíše vhodné matrace pro předškoláky. Jednoho tabu byste se měli držet v obou případech – žádná paměťová pěna! Zatímco okolo těla dospělých se vytvaruje, děti jsou jednoduše příliš malé a lehké. Matrace se tak pod nimi „propadne“ jen ve velmi malé části, zbylá plocha zůstane netknutá. Tlak (byť velmi mírný) se tak koncentruje jen na jedno místo a skvělé ortopedické vlastnosti jsou ty tam.

Mnohem lepší je tzv. studená pěna. Nejde o polyuretan s hutnou strukturou známý z 90. let, který se od odpočívajícího těla rychle ohřál – její užitné vlastnosti jsou zcela jiné. Nabízí zejména otevřenou strukturu materiálu, jež propouští maximum vzduchu a poskytuje co nejvíce pohodlí. Dětem pomůže se správnou termoregulací, takže se ani novorozená miminka pod lehkou přikrývkou a ve správném oblečení zcela jistě nezapotí.

Všechno přebytečné teplo i vlhkost budou odvedeny pryč. Matrace vašeho drobečka tak zůstane suchá a svěží po celou noc. A nesmíme zapomenout ani na odolnost paměťové pěny. Své ortopedické vlastnosti si udrží po mnoho let a vašemu dítěti tak bude dělat společnost od kolébky až do puberty.


Rovná podložka je pro miminko nejlepší

A co si ještě ohlídat? Určitě profilaci matrace. Ta se hodí až pro větší děti, pro miminka a batolata volte raději modely bez ní. Budete tak mít jistotu, že vašeho drobečka nebude nikde nic tlačit. Navíc byste touto „vychytávkou“ mohli zhoršit funkčnost dýchacích monitorů s podložkou apod.

Přesto je vhodné, aby hlavička miminka byla o něco výše než tělíčko. Lze tím potlačit riziko přidušení zvratky. V žádném případě to však neřešte ani matrací, ani jakýmkoliv polštářem. Miminka musí opravdu spát na zcela rovně ploše. Místo toho podložte jednu stranu postele třeba dvěma stejně vysokými knihami.

Pratelnost potahu – co si ohlídat?

Mnoho matrací se honosí tím, že je lze doslova svléknout a hodit do pračky. Ovšem má to háček. Pokud si pořádně nepřečtete návod k údržbě, může se snadno stát, že si domů přinesete levnou matraci s doporučenou teplotou praní potahu okolo 40-50 °C.

To je ovšem žalostně málo. Spokojený spánek dětí tak začnou velmi rychle narušovat přemnožení roztoči a další havěť, kterou v jejich blízkosti určitě nechcete. A po čem se tedy poohlédnout? 65 °C je pro zdravé praní minimum, ty nejlepší výrobky pak snesou i vyvářku, tedy 95 °C.

A jak ještě poznat kvalitu? Chtějte potah dvojdílný, pro maximální komfort prošívaný šikovnou klimatizační vrstvou z dutého vlákna. Zabrání propocení a přehřátí.

Nepodceňujte ani záruky kvality

Ty vám přinese nákup od prověřeného výrobce, který má s výrobou takovýchto matrací bohaté zkušenosti. Koneckonců, dítě tráví v prvních měsících života v postýlce značnou část dne. Investice do těchto doplňků mu tak může zaručit zdraví, klidný spánek i svěžest v jednom. A je-li spokojené miminko, platí totéž i o rodičích (a naopak).

A kde je možné kvalitní matrace poptat? Vyzkoušejte české matrace Tropico s bohatým sortimentem pomocníků pro zdravé spaní pro malé i velké spáče.

Zdroj obrázku:
New Africa / Shutterstock.com

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..