Jak vypovědět povinné ručení?

Jak vypovědět povinné ručení?

Jak vypovědět povinné ručení?

Ačkoli je povinné ručení obligatorní záležitostí pro každého řidiče, nemusí to nutně znamenat, že musí být pojištění sjednané stále u stejné pojišťovny. Výpověď povinného ručení a změna pojišťovny je velmi jednoduchá, pokud dodržíte několik základních pravidel, která vám v tomto článku poradíme.

Pokud sjednaná smlouva zcela nevyhovuje

Pokud jste nedávno sjednali povinné ručení a zjistili jste, že vám daná nabídka zcela nevyhovuje, můžete bez udání důvodu pojistnou smlouvu ukončit, a to do dvou měsíců od dne jejího sjednání.

Výpověď ke dni výročí smlouvy

V případě, že pojištění již nějakou dobu máte sjednáno, ale narazili jste na lepší nabídku u jiného pojistitele, můžete stávající povinné ručení vypovědět. Zde však musíte dodržet přesně stanovenou lhůtu k podání výpovědi, která činí minimálně 6 týdnů před koncem pojistného období (před výročím vaší smlouvy). Pokud byste výpověď podali později, například týden před výročím smlouvy, pojišťovna povinné ručení automaticky prodlouží a pojištění bude vypovězeno až ke konci následujícího období. Naopak v případě včasné výpovědi bude s koncem pojistného období ukončena vaše stávající smlouva.


Prodej vozidla

Při prodeji pojištěného vozu není třeba dodržet žádné specifické lhůty pro ukončení povinného ručení. Pojištění vozidla zanikne v den oznámení vaší pojišťovně, přičemž jako důkaz převodu předložíte kopii velkého technického průkazu se záznamem provedené změny.

Odhlášení vozidla z registru vozidel

Při dočasném či trvalém odhlášení vozidla, pojištění rovněž zaniká v den oznámení pojistiteli. Zde pojistník na pojišťovnu doloží kopii velkého technického průkazu se záznamem o dočasném či trvalém odhlášení vozidla.

Změna výše pojistného

Povinné ručení lze rovněž ukončit ke konci příslušného pojistného období, a to pokud pojistníkovi pojišťovna změna výši pojistného. Lhůta pro výpověď zde činí 1 měsíc od doručení oznámení o změně pojistného.

Ukončení po pojistné události

Další možností je též ukončení povinného ručení do tří měsíců od ohlášení pojistné události. Pojištění v tomto případě zanikne ke konci příslušného pojistného období.

Změna pojišťovny

Pokud vypovídáte povinné ručení z důvodu nevyhovující pojistky, musíte dbát na to, abyste co nejdříve sjednali nové pojištění. Bez platného povinného ručení totiž nesmíte vyjet na pozemní komunikaci. Nejrychlejší možností, jak srovnat ceny pojištění a uzavřít výhodné povinné ručení, je kalkulace prostřednictvím specializovaných srovnávačů pojištění, jako je Yespojištění.cz

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..