Jaké jsou nejlepší druhy italských sýrů?

Jaké jsou nejlepší druhy italských sýrů?

Jaké jsou nejlepší druhy italských sýrů?

Italské sýry mají své čestné místo v kuchyních celého světa. Jejich typická chuť, konzistence a vůně je nepřekonatelná. Jsou vhodné nejen k přímé konzumaci, ale také při přípravě pokrmů, kterým může správně zvolený sýr dodat naprosto vynikající příchuť a z obyčejného pokrmu tak udělat něco famózního. Jaké jsou ty nejlepší?

Mascarpone

Tento čerstvý měkký sýr je výjimečný už tím, že se nevyrábí z mléka, ale ze smetany. Jeho jemná nasládlá chuť a krémová konzistence se skvěle hodí při výrobě dezertů, ze všeho nejvíc se používá při přípravě Tiramisu, ale samozřejmě i do dalších dobrůtek. Jedinou nevýhodou je, že Mascarpone kysne dost rychle, takže už po pár dnech je nepoživatelné, proto je důležité, abyste to co z tohoto sýru vyrobíte, zkonzumovali co nejdříve, nejlépe do dvou dnů.

Gorgonzola

Je to měkký zrající sýr, který se vyrábí z kravského mléka. Charakteristická je pro něj ušlechtilá plíseň, neboť je přímo protkaný jejími modrými žilkami. Pikantní chuť plísně se snoubí s krémovou a trochu tučnější konzistencí sýra. Gorgonzola je vhodná k zapékání, dále k rybám, mořským plodům či ke špenátu, ale také jen tak k ovoci.


Mozzarella

Přestože se v různých koutech světa vyrábí z kravského mléka, správné mléko na její výrobu je buvolí, protože jedině ta z buvolího mléka je originální italskou Mozzarellou. Je to čerstvý bílý nezrající sýr, který je typický jemnou chutí a používá se zejména při přípravě pizzy. Tvaruje se do oválných bochánků, které se prodávají tak, že plavou v syrovátce.

Parmazán

Tento tvrdý sýr snad ani není nutné představovat, protože třeba těstoviny bez parmazánu nejsou to pravé ořechové. Parmazán zraje v rozmezí od 1 roku až do 3 let. Jeho barva je žlutá a struktura zrnitá. Typický je svou intenzivní vůní a pikantní chutí, proto to s ním nesmíte přehánět a do jídla přidávat opravdu jen malé množství, aby chuť sýru zcela nepřevládala nad chutí pokrmu. Skvěle se hodí nejen k těstovinám, ale také do polévek či omáček.

Pecorino

Je to tvrdý a zrající sýr, který se vyrábí z ovčího mléka. Má výraznou slanou a pikantní chuť. Pokud ho dobře uložíte, může Vám vydržet až několik měsíců, aniž by došlo k jeho znehodnocení. Vhodný je zejména na rizoto a těstoviny. Připravit si také můžete smažené či karamelizované ovoce s medem a ozdobit ho právě tímto sýrem. Chuť bude nezvyklá, přesto vynikající.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.